Ukrajinský štít je silnější, protože spojenci dodávají kýžené stíhačky F-16 | Zprávy o válce mezi Ruskem a Ukrajinou

Ukrajinský štít je silnější, protože spojenci dodávají kýžené stíhačky F-16 |  Zprávy o válce mezi Ruskem a Ukrajinou

Prezident Zelenskij oznámil, že evropští spojenci během jeho návštěvy svých hlavních měst poskytnou moderní bojová letadla.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uvítal „historické“ rozhodnutí Nizozemska a Dánska poskytnout své zemi stíhačky F-16 vyrobené v USA, aby čelily ruské invazi.

Zelenskyj hledal pokročilá válečná letadla celé měsíce, aby posílil ukrajinské letectvo ze sovětské éry, když provádějí drtivou protiofenzívu proti ruským silám na východě.

Washington v pátek oznámil svůj souhlas s přesuny F-16 a tento měsíc má začít výcvik ukrajinských pilotů, což by Ukrajině mohlo umožnit začít nasazovat trysky na začátku roku 2024.

Rozhodnutí bylo „velmi historické, silné a inspirující pro nás,“ řekl Zelenskyj spolu s nizozemským premiérem Markem Ruttem během nedělní návštěvy letecké základny Eindhoven v Nizozemsku.

Nizozemské letectvo má 42 F-16 a Rutte řekl, že počet poskytnutý Kyjevu bude dokončen po jednání se spojenci.

Později v neděli Zelenskyj odcestoval na leteckou základnu Skredstrup v Dánsku a přivítal ho premiér Mette Frederiksen.

„Také víme, že potřebujete více, a proto jsme dnes oznámili, že darujeme Ukrajině 19 stíhaček F-16,“ řekl dánský vůdce.

Frederiksen řekl, že šest letadel bude dodáno do konce letošního roku, osm příští rok a pět v roce 2025.

„Je to pro nás velmi silná podpora – trenérské povinnosti už začaly,“ řekl Zielinski novinářům.

„Děláme vše, co je v našich silách, abychom pro Ukrajinu dosáhli dalších výsledků. Zejména jsme dnes diskutovali o rozšíření výcvikových úkolů. Ukrajinský nebeský štít je stále silnější.“

Alexander Votravers, analytik a šéfredaktor Swiss Military Review, řekl, že vývoj F-16 „nemění hru, ale umožňuje Ukrajině zůstat ve hře“.

„Zatím můžeme říci, že Ukrajina obdržela velké množství bojových letounů, většinou MiG-29, takže si dokázala udržet počet letounů, se kterými začala válku,“ řekl Votravers Al-Džazíře.

READ  Británie blokuje internetové vysílání OSN z ruského setkání o Ukrajině

„Západní země však nemají více bývalých sovětských letadel, aby se zavázaly k tomuto boji, a proto budou od nynějška potřebovat západní letadla.“

Zelenského návštěva navazuje na sobotní cestu do Švédska, kde s premiérem Ulfem Kristerssonem jednal o společné výrobě bojových vozidel CV90 a výcviku ukrajinských pilotů na stíhačkách Gripen.

„jaderná“ hrozba

Dlouho očekávaný souhlas s dodávkou letadel vyvolal varování Moskvy.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov řekl, že Moskva bude F-16 považovat za „jadernou“ hrozbu, protože mají schopnost nést atomové zbraně.

Nizozemsko a Dánsko vedly měsíce trvající kampaň s cílem vycvičit ukrajinské piloty k létání na F-16 a nakonec dodat letadla, aby pomohla čelit vzdušné převaze Ruska, jehož síly napadly Ukrajinu v únoru 2022.

Ukrajinský ministr obrany Oleksiy Reznikov v sobotu řekl, že výcvik ukrajinských pilotů začal, ale příprava inženýrů a mechaniků bude trvat nejméně šest měsíců a možná i déle.

Frederiksen uvedl, že do Dánska přijelo na výcvik více než 70 ukrajinských vojenských představitelů. Ukrajina říká, že počítá s výcvikem desítek pilotů.

Nizozemsko a Dánsko mají F-16 k dispozici k darování, protože jejich ozbrojené síly přecházejí na novější stíhačky F-35 postavené skupinou národů vedených Washingtonem.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *