Ukrajinský prezident řekl, že ruské síly se snaží převzít kontrolu nad jadernou elektrárnou v Černobylu

Ukrajinský prezident řekl, že ruské síly se snaží převzít kontrolu nad jadernou elektrárnou v Černobylu
Ze základny protivzdušné obrany v Mariupolu na Ukrajině 24. února stoupá kouř (Jevgenij Maloletka/AP)

Po projevu ruského prezidenta Vladimira Putina, ve kterém oznámil vojenskou operaci v oblasti Donbasu na východě Ukrajiny, Rusko zahájilo rozsáhlou invazi Na Ukrajině asi v 5 hodin ráno místního času.

Co se stalo přes noc

Týmy CNN slyšely exploze v několika ukrajinských městech a v jejich blízkosti, včetně Kyjeva, druhého největšího města Charkova, Oděsy a vzdálených požárů ze Záporoží. Snímky zveřejněné kanceláří ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského ukazují obrovské exploze východně od hlavního města Kyjeva, přičemž do vzduchu stoupají obrovské oblaky kouře.

Ukrajinští představitelé uvedli, že od zahájení ruské invaze na Ukrajinu krátce před úsvitem bylo zabito více než 40 vojáků a až 10 civilistů.

Odpovědět

Zelenskyj se rozhodl ve své zemi uzákonit stanné právo.

„Putin zahájil válku proti Ukrajině, proti celému demokratickému světu. Chce zničit mou zemi, mou zemi, vše, co budujeme, vše, pro co žijeme,“ uvedl ve zprávě na Facebooku.

Evropská unie, Spojené státy, Spojené království a velký počet dalších zemí útoky odsoudily a slíbily, že na Rusko uvalí další sankce.

Očekává se, že americký prezident Joe Biden stanoví řadu sankcí později ve čtvrtek v názvu.

Ruská armáda vydala ve čtvrtek prohlášení, v němž tvrdila, že se nezaměřovala na ukrajinská města, a uvedla, že „civilní obyvatelstvo není v nebezpečí“.

Na zemi

Reportéři CNN na zemi zřejmě viděli rakety Z Ruska na UkrajinuDo země zamířila vojenská vozidla a rodiny byly přeplněné Na stanici metra hledá úkryt.

Ruské vzdušné síly kontrola Z letiště Antonov, které je asi 25 mil od centra Kyjeva na Ukrajině, uvádí Matthew Chance CNN.

Potvrdilo to ukrajinské ministerstvo vnitra jeden ruský vrtulník V oblasti Kyjeva byly sestřeleny další tři neidentifikované vrtulníky.

V Kyjevě a Lvově se rozezněly sirény náletu.

READ  Tonga pokrytá silnou vrstvou popela, první snímky se objevují po erupci sopky a tsunami

K této zprávě přispěly týmy CNN z celé Ukrajiny a Ruska.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *