Ukrajinský ministr obrany řekl, že Ukrajina dostává rakety a houfnice Harpuny

Ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov se v ukrajinském Kyjevě 24. dubna 2022 účastní schůzky s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, ministrem zahraničí USA Anthonym Blinkenem a ministrem obrany USA Lloydem Austinem, zatímco ruská ofenziva na Ukrajinu pokračuje, v Kyjevě na Ukrajině. 2022. Ukrajinská prezidentská tisková služba / leták prostřednictvím agentury Reuters

Zaregistrujte se nyní a získejte bezplatný neomezený přístup na Reuters.com

28. května (Reuters) – Ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov v sobotu řekl, že Ukrajina začala dostávat protilodní střely Harpoon z Dánska a samohybné houfnice ze Spojených států s tím, že zbraně podpoří síly bojující proti ruské invazi.

„Pobřežní obranu naší země neposílí pouze rakety Harpuny – budou je používat vycvičené ukrajinské týmy,“ napsal Reznikov na svém Facebooku.

Řekl, že rakety Harpoon země-loď budou provozovány spolu s ukrajinskými raketami Neptun k obraně pobřeží země, včetně jižního přístavu Oděsa.

Zaregistrujte se nyní a získejte bezplatný neomezený přístup na Reuters.com

Po zahájení invaze na Ukrajinu 24. února Rusko zavedlo námořní blokádu ukrajinských přístavů, což omezilo vývoz životně důležitého obilí.

Svou černomořskou flotilu také použila k raketovým útokům na Ukrajinu, která od té doby začala přijímat západní vojenskou pomoc.

Reznikov řekl, že dodávky raket Harpuna byly výsledkem spolupráce mezi několika zeměmi a dodal, že dodávky z Dánska byly uskutečněny „za účasti našich britských přátel“.

Americký ministr obrany Lloyd Austin v pondělí uvedl, že Dánsko poskytne Ukrajině odpalovací zařízení a rakety. Přečtěte si více

Reznikov řekl, že Ukrajina také obdržela dávku těžkého dělostřelectva, včetně upravené americké samohybné houfnice M109, která umožní ukrajinské armádě zasahovat cíle na delší vzdálenosti.

Minulý měsíc vysoký představitel americké obrany řekl, že americká armáda začala cvičit malý počet ukrajinských sil k používání houfnic a dodal, že cvičení probíhají mimo Ukrajinu. Přečtěte si více

READ  Více komunit osvobozených od ruské okupace, říká charkovský úředník

Ukrajina uvedla, že chce zajistit dodávky vícedosahových raketometů M270 vyrobených v USA a použít je k odražení ruských sil na východě země.

Harpoon je protilodní střela za každého počasí nad horizontem, která využívá aktivní radarové navádění a létá nad vodou, aby se vyhnula obraně. Může být vypuštěn z lodí, ponorek, letadel nebo pobřežních baterií.

Rusko tvrdí, že jeho síly provádějí speciální operaci s cílem odzbrojit Ukrajinu a zbavit ji protiruských ultranacionalistů. Ukrajina a její spojenci to považují za falešnou záminku k invazi na Ukrajinu 24. února.

Zaregistrujte se nyní a získejte bezplatný neomezený přístup na Reuters.com

(Obálka) Aleksandar Vasovic Střih Helen Popper

Naše kritéria: Thomson Reuters Trust Principles.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.