Ukrajinou a Českou republikou vytvořit pracovní skupinu pro zapojení českých firem do obnovy Ukrajiny

Ukrajinou a Českou republikou vytvořit pracovní skupinu pro zapojení českých firem do obnovy Ukrajiny


První místopředsedkyně vlády – ministryně hospodářství Ukrajiny Julia Svirenko a ministryně průmyslu a obchodu Ukrajiny jednali o otázkách vojenské pomoci a obnovy místní infrastruktury a také o rozšíření bilaterálních vztahů mezi Ukrajinou a Českou republikou navzdory nepřátelství. Česká republika Josef Sekela.

Během rozhovoru Julia Svirenko poděkovala svému českému protějšku za pomoc, kterou mu jeho země poskytla.

Jsme vděčni České republice za její vojenskou, finanční a humanitární pomoc v této těžké době. Česká republika je jedním z hlavních evropských partnerů Ukrajiny, který poskytuje Ukrajině významnou politickou i praktickou pomoc a je jedním z pěti hlavních dodavatelů zbraní do naší země. Jsme také vděčni vaší zemi, že se postarala o obnovu Dněpropetrovské oblasti. řekla Julia Svyrydenko.

První místopředseda vlády během diskuse poděkoval České republice za podporu společnému rozhodnutí EU udělit Ukrajině status kandidátské země.

Věříme, že status kandidáta bude podnětem k posílení bilaterálních vztahů mezi Ukrajinou a Českou republikou. Podpoří společné podniky v různých odvětvích hospodářství, přiláká investice a technickou pomoc. To je velmi důležité pro oživení ukrajinské ekonomiky v této kritické chvíli a také pro posílení dlouhodobé udržitelnosti země,“ uvedl. řekla Julia Svyrydenko.

První místopředsedkyně vlády ujistila svůj český protějšek, že Ukrajina má zájem rozvíjet bilaterální spolupráci.

Snažíme se dále využívat náš společný potenciál k rozšiřování spolupráce a posilování bilaterálních vztahů navzdory nepřátelství v zemi. Zajímá nás aktivní práce Ukrajinsko-české smíšené komise pro hospodářskou, průmyslovou a vědeckotechnickou spolupráci a v jejím rámci fungující sektorové pracovní skupiny (o průmyslové a energetické spolupráci). Julia Svirenko ujistila svého kolegu.

Ministr průmyslu a obchodu České republiky Josef Sekela zase potvrdil, že jeho země zůstává pro Ukrajinu spolehlivým ekonomickým a politickým partnerem. Česká republika bude pokračovat ve své politice směřující k tomu, aby Evropská unie nadále odmítala ruskou ropu a plyn.

READ  Euro Manganese Inc vítá podporu EIT InnoEnergy, která pomáhá uskutečnit manganový projekt Chvaletice.

Jako potvrzení svých záměrů věnoval Josef Sekela Yulii Svirenko mikinu s jeho nejcitovanějšími frázemi. „Svoláme tolik mocenských rad, kolik bude potřeba.“

Obě strany se dohodly na vytvoření pracovní skupiny pro zapojení českých firem do obnovy Ukrajiny. V březnu se bude konat jednání ukrajinsko-českého mezivládního výboru. Obě strany se rovněž dohodly na pokračování spolupráce v energetickém sektoru a integraci trhů s elektřinou.

Na závěr Joseph Sekela slíbil, že bude nadále obhajovat vojenskou pomoc Ukrajině při osvobození jejích zemí od ruské agrese.

pro referenci

Během války mezi Ukrajinou a Ruskem vláda ČR nadále zdarma poskytuje zbraně a střelivo, zejména pozemní vojenské systémy a protitankové a protiletadlové zbraně, které ukrajinská armáda potřebuje.

Česká republika vyslala na Ukrajinu také samohybné houfnice DANA, vícenásobné raketomety RM-70 a obrněná vozidla.

V reakci na potřeby Ukrajiny a v úzké koordinaci se spojenci v NATO již Česká republika převedla vojenskou pomoc v hodnotě asi 3 miliard Kč (asi 130 milionů USD).

Obchodní spolupráce. Česká republika se na konci roku 2021 umístila na šestém místě v bilaterálním obchodu se zbožím mezi Ukrajinou a evropskými zeměmi s podílem 4,61 % na celkovém objemu.


You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *