Ukrajina zahajuje protiútok, protože na jihu pokračují evakuace povodní

KYJEV, Ukrajina – Těžké boje pokračovaly v pátek na jihovýchodě Ukrajiny, protože kyjevské síly zahájily velkou protiofenzívu poblíž Orekivu v Záporožské oblasti a Velika Novoselka, pohraničního města v sousední Doněcké oblasti. Zdá se však, že čelí tvrdému odporu ruských jednotek vykopaných v silně opevněných pozicích.

Během 36 hodin od začátku ukrajinské protiofenzívy nezaznamenalo politické ani vojenské vedení země žádné větší zisky, což naznačuje, že tato fáze války bude pravděpodobně mnohem obtížnější než podobná tažení loni na podzim, ve kterých využívalo kyjevskou ruštinu. . Slabiny – včetně natažených zásobovacích linek – k opětovnému získání území v Charkovské a Chersonské oblasti.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pátek brzy řekl, že v Doněcku „probíhají velmi těžké bitvy“, včetně města Bachmut, které Rusko minulý měsíc dobylo. Zelenskyj naznačil určité zisky, ale neuvedl podrobnosti. „Bakhmut – dobrá práce,“ řekl náčelník. „Krok za krokem.“

Náměstkyně ministra obrany Hanna Malyarová uvedla, že ruské síly jsou „aktivně zapojeny do obrany“ kolem Orekjeva, malého města 60 mil severovýchodně od Melitopolu, které Rusko učinilo hlavním městem okupovaných oblastí v Záporoží. Malyar řekl, že ukrajinské síly po měsících v obranných pozicích kolem Bakhmutu a Velika Novoselka přešly na útočné operace.

Malyarovy komentáře byly prvním potvrzením vysokého ukrajinského představitele, že v Záporoží probíhá protiofenzíva, kde Kyjev doufá, že jeho síly mohou zatlačit na jih a prolomit „pozemní most“ spojující pevninské Rusko s okupovaným Krymem, který Rusko nezákonně anektovalo v roce 2014.

Ruské síly tvrdily, že odrazily ukrajinský postup na Záporoží. Ruská státní tisková agentura TASS zveřejnila záběry z dronu – které byly ověřeny The Washington Post – ukazující zničení několika ukrajinských vojenských vozidel v Záporoží ve čtvrtek. Dva vojenští analytici uvedli, že tato vozidla zahrnovala tanky Leopard 2 německé výroby.

READ  Pacifičtí vůdci diskutují o ekonomickém odchodu z pandemie

Ukrajinská armáda zahajuje protiofenzívu s cílem vyhnat ruské okupanty

Dlouho očekávaný protiútok se rozvinul v době, kdy bojující ukrajinské pohotovostní služby a ruské okupační úřady bojují o reakci na prohlubující se humanitární krizi v jižní Chersonské oblasti, kde po úterním zřícení přehrady Kakhovka následovaly záplavy biblického rozsahu.

Ukrajinští představitelé trvali na tom, že Rusko zničilo přehradu tím, že ji vyhodilo do povětří u vodní elektrárny Kachovka. Ukrajinské bezpečnostní služby v pátek zveřejnily záznam telefonického rozhovoru údajně mezi ruským vojenským personálem, který podle Ukrajinců poskytl důkaz o tom, že Rusko sabotovalo stanici.

„To nebyli oni,“ říká na nahrávce hlas, který Ukrajinci popisují jako ruského vojáka, s použitím nadávky, která odkazuje na zničení přehrady. „měli jsme [guys]. „

„[Our] Byla tam sabotážní skupina,“ říká druhý voják, „chtěli se nechat zastrašit [people] s touto přehradou. Věci nešly podle plánu. Bylo to víc, než plánovali.“

USA veřejně nevydaly žádné rozhodnutí o tom, co se v úterý u přehrady stalo, ani kdo – pokud vůbec někdo – za to mohl.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov obvinil Ukrajinu ze zničení přehrady a tvrdil, že Kyjev útok provedl, aby „připravil Krym o vodu“ a odvedl pozornost od situace na bojišti. Rusko neposkytlo důkazy na podporu tohoto tvrzení ani nevysvětlilo, jak Ukrajina zaútočila na přehradu, kterou Rusko zabralo na začátku své loňské invaze.

Při záplavách zemřel nejméně jeden člověk, tisíce lidí byly evakuovány a mnoho dalších čeká na záchranu, uvedlo ukrajinské ministerstvo vnitra.

Počet obětí bude pravděpodobně mnohem vyšší v Rusy okupovaných oblastech na východním břehu Dněpru, kde byla některá města a vesnice zcela potopena a obyvatelé si stěžovali, že pomoc přichází pomalu.

Na zatopeném území pod ruskou kontrolou zemřelo nejméně osm lidí a evakuováno bylo 5 800 lidí, „včetně 243 dětí a 62 lidí s omezenou schopností pohybu“, řekl Vladimir Saldo, ruský vůdce okupovaného města Cherson.

READ  Nejméně 15 lidí zemřelo při srážce na kanadské dálnici

Mocný americký arzenál pro protiútok na Ukrajině

Rusko a Ukrajina se navzájem obviňují z pokračujícího bombardování Chersonu, které přidalo na utrpení obyvatel snažících se uniknout ničivým záplavám.

Prezident Chersonské oblasti Oleksandr Prokonin a ukrajinský ministr vnitra Ihor Klimenko uvedli, že nejméně čtyři lidé byli zabiti a 17 zraněno ve čtvrtek při čtyřech samostatných dělostřeleckých útocích ruských sil na město Cherson a okolní vesnice. Novináři v Ukrajinci kontrolovaném městě Cherson zaznamenali dva útoky.

Není jasné, zda by záplavy na okupovaném východním břehu řeky Dněpru bránily nebo pomohly ukrajinským vojenským operacím v Záporoží. Zelenskyj ve středu řekl, že armáda nebyla katastrofou přehrady zasažena. Některé ruské vojenské základny byly zničeny záplavami, ale schopnost Ukrajiny přesouvat jednotky přes region je nyní značně omezena.

Ruské síly rovněž provedly dva samostatné raketové útoky ve středoukrajinské Čerkasské a Žitomirské oblasti ve čtvrtek večer a v pátek v ranních hodinách, přičemž podle okresních velitelů zabily jednoho člověka a 11 zranily.

V pátek zasáhl dron bytový dům ve městě Voroněž na západě Ruska. Agentura TASS uvedla, že dron zamířil na místní továrnu na letadla, ale místo toho spadl na obytnou oblast poté, co byl zachycen, a zranil tři lidi.

Časová osa mezi Ruskem a Ukrajinou: Klíčové momenty, od útoku na Kyjev až po protiútok

Voroněžský guvernér Alexandr Gusev po útoku vyhlásil výjimečný stav. „Kyjevský režim pokračuje v útocích na zařízení civilní infrastruktury a obytné budovy,“ řekl mluvčí Kremlu Peskov během své tiskové konference. „Ale pokračujeme v boji, pokračujeme ve vojenské obraně.“

Ředitel ukrajinské státní hydroelektrárny Ihor Sirota v celostátní televizi uvedl, že přes zničenou přehradu z nádrže Kakhovka bude voda proudit i nadále současným tempem dalších sedm až osm dní. Státní podnik nekomentoval, jak pokračující průtok vody ovlivní sídla po proudu.

READ  Filipínský prezident Duterte bude kandidovat do Senátu ve volbách v roce 2022 a vyloučí závod proti své dceři

Zhroucení přehrady by mohlo mít důsledky pro jadernou elektrárnu Záporoží, nyní ovládanou Ruskem, která využívá vodu z nádrže k chlazení. Ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii Rafael Mariano Grossi ve čtvrtek označil situaci za „nebezpečnou“. Podle Grossiho závod stále čerpá chladicí vodu z nádrže, ale není jasné, kdy a na jaké úrovni se nádrž stabilizuje.

Francesca Eppel v Londýně přispěla k této zprávě.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *