Ukrajina urychluje výstavbu námořní základny v Azovském moři – ministr obrany

Jeřáby a lodě v přístavu Berdyansk na Azovském moři, Ukrajina, 30. listopadu 2018. REUTERS/Gleb Garanish

KYJEV (Reuters) – Ukrajina v sobotu uvedla, že urychlí výstavbu námořní základny v přístavu Berďansk, aby zabránila tomu, co Kyjev nazývá postupným pokusem Moskvy ovládnout Azovské moře, které kdysi teklo. Krym, který je anektován Ruskem.

Nově jmenovaný ukrajinský ministr obrany tyto plány oznámil po cestě do Berďansku, která následovala po varováních Západu z tohoto týdne o přesunech ruských jednotek u ukrajinských hranic a možném útoku. Přečtěte si více

Rusko popřelo pobuřující návrhy, že by Moskva mohla zvažovat útok, a obvinilo Washington z agresivních kroků v Černém moři, kde v sobotu Ukrajina a Spojené státy pořádaly vojenské cvičení. Přečtěte si více

Ministr obrany Oleksij Reznikov řekl, že je nutné, aby Ukrajina posílila své námořní síly. „Budou vydány odpovídající instrukce k urychlení výstavby námořní základny,“ uvedl Reznikov v prohlášení.

Ukrajina oznámila plány na vybudování základny v Berďansku v roce 2018 poté, co přišla o své vojenské základny na Krymu, který Moskva anektovala v roce 2014 před podporou separatistů bojujících na východě Ukrajiny.

Od té doby Moskva de facto kontroluje Kerčský průliv, který zajišťuje průchod z Černého moře do Azovského moře, kde jsou dva velké ukrajinské přístavy – Berdjansk a Mariupol.

Reznikov ve svém prohlášení uvedl, že akce Ruska v Azovském a Černém moři zvýšily bezpečnostní rizika a vytvořily systémové hrozby pro lodní dopravu.

„Po okupaci Krymu a části (východní Ukrajiny) se Rusko de facto snaží okupovat i Azovské moře,“ řekl Reznikov.

Rusko v minulosti popřelo obvinění, že chce ovládat Azovské moře. Na výroky ukrajinského ministra obrany nebyla z Ruska žádná okamžitá reakce

(Zpráva Natalia Zenets) Střih Tom Palmforth a Andrew Cawthorne

Naše kritéria: Thomson Reuters Trust Principles.

READ  Dvě lodě u emirátů v Ománském zálivu varují před ztrátou kontroly

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *