Ukrajina tvrdí, že útok zabil velitele ruské černomořské flotily: živé aktualizace

Ukrajina tvrdí, že útok zabil velitele ruské černomořské flotily: živé aktualizace

Ukrajinský muž sedící na galerii kanadské Dolní sněmovny byl „hrdinou“, prohlásil v pátek předseda kanadské Sněmovny reprezentantů a sklidil potlesk od zákonodárců, premiéra Justina Trudeaua a ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, kteří právě během jednání před sněmovnou promluvili. Setkání. Jeho první návštěva Ottawy od ruské invaze do jeho země.

Ale několik židovských skupin reagovalo rozzlobeně a řeklo, že muž, Jaroslaw Honka, 98, sloužil v nacistické jednotce známé jako 14. SS Waffen Grenadier Division, která během druhé světové války bojovala po boku Německa a slíbila věrnost Adolfu Hitlerovi.

Předseda kanadské Dolní sněmovny Anthony Rota se v neděli písemně omluvil a uvedl, že se „následně dozvěděl o dalších informacích“ a převzal „plnou odpovědnost za mé činy“.

V poznámkách po pátečním projevu pana Zelenského v kanadském parlamentu představil pan Rutte pana Hunku jako obyvatele svého okresu, který bojoval za nezávislost Ukrajiny na Rusku a později emigroval do Kanady.

„Je to ukrajinský hrdina, kanadský hrdina a my mu děkujeme za veškerou jeho službu,“ řekl pan Rutte a sklidil potlesk od zákonodárců a ránu pěstí od Zelenského.

V neděli řekl, že žádní jiní kanadští zákonodárci ani členové návštěvy ukrajinské delegace pana Zelenského nevěděli o komentářích pana Rutteho, než je učinil.

„Zejména se chci omluvit židovským komunitám v Kanadě a po celém světě,“ řekl pan Rota. Kancelář pana Trudeaua v prohlášení uvedla, že omluva byla „správná věc“, a dodala, že kanadskému premiérovi ani panu Zelenskému nebylo o pozvání pana Honky dáno žádné předběžné oznámení.

Židovské skupiny v Kanadě popsaly incident, ke kterému došlo v pátek, jako bolestný a hrozný, a požadovaly vysvětlení, proč byl pan Honka na výstavu vpuštěn.

„Je k vzteku, že Parlament takto ctí bývalého člena nacistické jednotky.“ řekl Michael Mostyngenerální ředitel B’nai B’rith Canada, židovské skupiny pro lidská práva.

READ  Meteorologická družice zachycuje pohled na blesky po celé Zemi

14. Waffen SS byla složena z dobrovolníků z oblasti Galicie, která se rozkládala na území dnešního jihovýchodního Polska a západní Ukrajiny. Po sovětské okupaci západní Ukrajiny v roce 1939 přilákalo vytvoření jednotky v roce 1943 Ukrajince toužící bojovat za svou nezávislost, řekl Dominic Arel, předseda ukrajinistiky na Ottawské univerzitě.

„Po výcviku důstojníků SS si dokážete představit, jaký druh politické indoktrinace se jim dostalo,“ řekl. I kdyby jejich cílem byla nezávislost, pan Arel řekl, že jednotka „bojovala za nacisty a byla jimi vycvičena“. O tom není pochyb.“

K incidentu v parlamentu řekl: „Je jasné, že optika je katastrofální.“

B’nai Brith Canada uvedl, že rozdělení bylo vytvořeno ukrajinskými ultranacionalistickými ideology, kteří „snili o etnicky homogenním ukrajinském státě a podporovali myšlenku etnických čistek“.

Friends of the Simon Wiesenthal Centre, kanadská skupina, která se věnuje výuce o holocaustu a boji proti antisemitismu, nazvala tento okamžik „Neuvěřitelně otravnéV prohlášení uvedl, že 14. prapor Waffen SS „byl odpovědný za masové vraždění nevinných civilistů s úrovní brutality a zloby, která je nepředstavitelná“.

Pan Arel řekl, že jednotka utrpěla těžké ztráty během sovětské ofenzívy v roce 1944 proti Ukrajině a Polsku, které byly pod německou okupací. Dodal, že ačkoli někteří členové jednotky byli spojeni s masakrem polských občanů v roce 1944, důkazy, že útočili na civilisty, nakonec nebyly „příliš sofistikované“.

Kritici v Kanadě po celá desetiletí obviňují kanadskou vládu z přílišné shovívavosti při stíhání lidí obviněných z toho, že jsou nacistickými válečnými zločinci nebo kolaboranty.

A Národní výbor Komise z roku 1985 zjistila, že v Kanadě žili bývalí příslušníci 14. Waffen SS, ale uvedla, že služba v jednotce nepředstavuje válečný zločin.

Ruský prezident Vladimir Putin, aniž by poskytl důkazy, obvinil ukrajinskou vládu a pana Zelenského, který je Žid, z toho, že jsou „neonacisti“. V pondělí mluvčí Kremlu Dmitrij S. Peskov z Kanady v aplikaci pro zasílání zpráv Telegram uvedl, že „takové zanedbávání paměti je pobuřující“.

READ  Rusko říká, že stažení vesmírné stanice NASA je méně bezprostřední, než bylo dříve hlášeno

Pan Zelenskij, který navštívil Ottawu, aby poděkoval Kanadě za její podporu ve válce proti Rusku, incident nekomentoval.

Valeria Safronová Přispěl do zpráv.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *