Ukrajina tvrdí, že Rusové zesílili své útoky na východě, ale na severu se stáhli

Kalush Orchestra of Ukraine poté, co vyhrál v roce 2022 Eurovision Song Contest v italském Turíně 15. května. (Yara Nardi/Reuters)

V symbolickém vítězství více než tři měsíce po ruské invazi převzala Ukrajina nejvyšší vyznamenání na letošní soutěži Eurovision Song Contest.

Každoroční soutěž ve skládání písní a vystoupení je často považována za příležitost oslavit různé hudební styly, ocenit jejich někdy klišé prezentace a pocítit národní hrdost. O vítězi hlasují skupiny profesionálních hudebníků a televizních diváků z celé Evropy, i když veřejnost nemůže hlasovat pro účastníka z jeho země.

Účastníkům se doporučuje, aby se zdrželi politických témat, nicméně dnešní převládající nálada se může v hlasování zhoupnout a Ukrajina byla v letošním ročníku soutěže uznána za výhodu.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj pochválil kapelu na Instagramu několik sekund poté, co byla Ukrajina vyhlášena vítězem.

Naše odvaha dobývá svět, naše hudba dobývá Evropu! řekl v mailu. S odkazem na pravidlo, že soutěž může hostit vítěz předchozího ročníku soutěže, uvedl: „Příští rok bude Ukrajina hostit Eurovizi! Potřetí ve své historii. A myslím, že ne naposledy. Uděláme vše pro to, jednoho dne hostit účastníky Eurovize a hosty v ukrajinském Mariupolu. Volný, mírumilovný, zrekonstruovaný!“

Ukrajinským účastníkem byla skupina tzv Kaloosh Orchestrapředvádějící populární/hip-hopovou píseň s názvem „Stefania“, o matce hlavního zpěváka.

Kalush je název města, kde vyrůstal zpěvák Oleh Psyuk, na úpatí Karpat asi 575 mil západně od Kyjeva.

Folklorní rapová skupina zpočátku obsadila druhé místo v ukrajinské národní výběrové soutěži, ale postoupila nahoru poté, co vyšlo najevo, že první vítěz předtím odcestoval na Ruskem anektovaný Krym. Bylo odhaleno, že do země vstoupil 22. února, dva dny předtím, než ruské síly napadly Ukrajinu.

„Zatímco mluvíme, naše země a kultura jsou ohroženy. Ale chceme ukázat, že žijeme, že ukrajinská kultura žije, která je jedinečná, rozmanitá a krásná,“ řekl CNN již dříve velitel jednotky Oleg Psyuk.

READ  Ekologové tvrdí, že argentinská jezera se zbarvují do růžova, ale výhled není tak růžový

Eurovize patří mezi celosvětově nejsledovanější nesportovní události se stovkami milionů diváků, kteří díky tak široké nabídce často odpálí nebo znovu nastartují kariéru skladatelů, umělců a uváděných písní.

Vítězná země tradičně hostí následující ročník akce, která přiláká tisíce diváků a zábavních novinářů a přitáhne pozornost k turistickému ruchu v zemi.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *