Ukrajina tvrdí, že ruská loď převážející ukrajinské obilí zabavená Tureckem

KARASU/Kyjev (Reuters) – Ukrajinský velvyslanec v Turecku v neděli řekl, že turecké celní úřady zabavily ruskou nákladní loď převážející obilí, které bylo podle Ukrajiny ukradeno.

Ukrajina již dříve požádala Turecko, aby zabavilo nákladní loď Zhebek Zuli plující pod ruskou vlajkou, uvádí úředník a dokumenty, které viděla agentura Reuters. Přečtěte si více

Reportéři agentury Reuters viděli, že Zebek Zuli v neděli zakotvil asi jeden kilometr od pobřeží a mimo přístav Karasu bez jakýchkoli viditelných známek pohybu na palubě nebo v blízkosti jiných lodí v okolí.

Zaregistrujte se a získejte bezplatný neomezený přístup na Reuters.com

„Plně spolupracujeme. Loď je momentálně u vjezdu do přístavu a byla zadržena tureckými celními orgány,“ řekl ukrajinské národní televizi velvyslanec Vasyl Bodnar.

Bodnar řekl, že o osudu lodi rozhodne pondělní setkání vyšetřovatelů a že Ukrajina doufá, že se obilí zmocní.

Ukrajina obviňuje Rusko z krádeže obilí z území, které ruské síly ovládaly od začátku invaze do Moskvy na konci února. Kreml už dříve popřel, že by Rusko ukradlo jakékoliv ukrajinské obilí.

Představitel ukrajinského ministerstva zahraničí s odvoláním na informace ukrajinské námořní správy v pátek agentuře Reuters řekl, že 7 146 dwt Zebek Zuli přepravilo první zásilku asi 4 500 tun ukrajinského obilí z Berdjansku, Ruskem okupovaného přístavu na jihu Ukrajiny.

Správu přístavu Sakarya v regionu nebylo možné zastihnout, aby se vyjádřila. Turecké ministerstvo zahraničí na žádost o komentář okamžitě nereagovalo.

Zaregistrujte se a získejte bezplatný neomezený přístup na Reuters.com

Další zprávy od Maxe Hundera v Kyjevě, Mehmeta Kalikana a Omera Berberoglu v Karasu, Arza Ceylan v Istanbulu; Střih Toby Chopra a Edmund Blair

Naše kritéria: Thomson Reuters Trust Principles.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.