Ukrajina protestuje proti promítání ruských filmů na českém filmovém festivalu

Praha (AFP) – V Karlových Varech v pátek odstartoval mezinárodní filmový festival uprostřed kontroverzí poté, co Ukrajina protestovala proti promítání ruského filmu vedle filmů ukrajinské produkce.

Před zahájením 56. ročníku festivalu protestovalo několik významných ukrajinských filmařů spolu s velvyslancem Ukrajiny v Praze proti plánovanému promítání filmu „Uprchlý kapitán Volkonogov“.

Ukrajinský velvyslanec Jevvin Peribenis v otevřeném dopise uvedl, že by bylo „nelidské“ promítat ukrajinské filmy vedle ruského filmu vyrobeného s podporou ruského ministerstva kultury v době, kdy „ruské síly páchaly zvěrstva“ během své invaze do jeho země. .

Organizátoři uvedli, že považují ruský film, který měl světovou premiéru loni na filmovém festivalu v Benátkách, za nepřímo kritizující současné ruské vedení.

Na festivalu budou dále uvedeny čtyři ukrajinské filmy a osm dalších polotovarů vyrobených nebo v koprodukci Ukrajiny.

Poté, co byl v roce 2020 zrušen a kvůli pandemii odložen v roce 2021, vyvrcholí letošní festival galavečerem na počest australského herce Geoffreyho Rushe za jeho přínos světové kinematografii.

Rush získal Oscara za hlavní roli ve filmu „Shine“ z roku 1997. Kromě tohoto filmu festival promítne také jeho filmy „Králova řeč“ a „Brky“.

Pořadatelé také ocení herce a producenta Akademie Benicia del Tora a českého herce Polka Polívku.

Festival potrvá do 9. července. Hlavní porota posoudí 12 filmů pro první cenu, Křišťálový glóbus.

READ  Světové turné, "Ooh La La", "The Braid" (exkluzivně)

You May Also Like

About the Author: Jed Parkinson

"Introvert. Analytik. Zapálený řešitel problémů. Totální tvůrce. Baconaholik. Průzkumník. Obecný internetový fanatik. Televizní odborník."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.