Ukrajina před jednáním v Istanbulu získává zpět své území na severu země

Ukrajina před jednáním v Istanbulu získává zpět své území na severu země

Prezident Biden ve Washingtonu hájil nepsané komentáře, které pronesl o víkendu v Polsku, když řekl, že ruský prezident Vladimir Putin „nemůže zůstat u moci“. Řekl, že „vyjadřuje morální rozhořčení“ a zopakoval své pobočníky, kteří uvedli, že jeho komentáře nepředstavují změnu v politice USA ani kampaň za odstranění ruského vůdce.

Představitelé západních zpravodajských služeb a další říkají, že Moskva zřejmě mění svou taktiku, aby se více zaměřila Ve východní oblasti Donbasu, kde invaze začala, byly po pokusech o svržení hlavního města Kyjev a další velká města zastaveny.

Vysoký představitel americké obrany uvedl, že ukrajinské síly dobyly zpět město Trostianec jižně od Sumy, asi 20 mil od severovýchodní hranice Ukrajiny s Ruskem. Ukrajinští představitelé uvedli, že vláda znovu získala kontrolu nad Irbinem, předměstím hlavního města Kyjeva.

Aleksandr Markushin, starosta Irbenu, ve videu zveřejněném v pondělí uvedl, že oblast byla obnovena a probíhá „vyklízení“. Mluvil z auta a měl na sobě zelenou vojenskou bundu a řekl obyvatelům předměstí, aby se ještě nevraceli, protože boje stále pokračují.

Ukrajinští vojenští představitelé dále na facebookovém příspěvku uvedli, že několik ruských jednotek ustoupilo směrem k Černobylu na severní Ukrajině a přes hranici do Běloruska, aby modernizovaly své bojové schopnosti, „kde utrpěly těžké ztráty“.

Navzdory skromným ziskům ukrajinské ministerstvo obrany uvedlo, že nic nenasvědčuje tomu, že by Rusko zcela ustoupilo od svých plánů převzít Kyjev nebo zaútočit na něj. „Podle našich informací Ruská federace na 100 procent neustoupila ze svých pokusů, ne-li alespoň obléhat hlavní město Ukrajiny,“ řekl novinářům úředník ukrajinského ministerstva obrany Sergej Rudskoj.

Rudskoy také poskytl aktuální informace o ruských ztrátách, které Washington Post nemohl nezávisle ověřit. Řekl, že ruská armáda ztratila 17 000 lidí, 1 694 obrněných vozidel, 586 tanků, 302 děl, 95 raket, 123 letadel a 66 dronů. Minulý týden NATO odhadlo, že bylo zabito 7 000 až 15 000 ruských vojáků.

READ  Světová zdravotnická organizace tvrdí, že do Evropy dorazila nová vlna Covidu

Britské ministerstvo obrany na denním zpravodajském brífinku uvedlo, že ruské síly pokračovaly v postupu na jihu Ukrajiny, přičemž největší zisky dosáhly v obleženém městě Mariupol, ale také některé jednotky stále zažívaly logistické problémy a nízkou morálku.

Starosta Mariupolu znovu vyzval k urychlené evakuaci zbývajících 160 000 civilistů z města, kteří jsou v ruském obležení a těžkém bombardování týdny bez základních potřeb včetně jídla a elektřiny.

Ukrajinští představitelé ale uvedli, že nebudou okamžitě vynaloženy žádné snahy o evakuaci občanů z obležených měst přes humanitární koridory, s odkazem na „možné provokace“ ruských sil. Navzdory tomu ukrajinská místopředsedkyně vlády Irina Verychuk uvedla v telegramu post V pondělí ráno z Mariupolu uprchlo v neděli 586 obyvatel vlastními auty.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v neděli řekl, že by se rád setkal s Putinem v neutrální zemi k závěrečným jednáním, přičemž před úterními rozhovory v Turecku nabral smířlivější tón. Řekl také, že Ukrajina je otevřená ustoupit od svých ambicí vstoupit do NATO, což je zjevný ústupek Moskvě, pod podmínkou, že ruské síly opustí zemi.

Tato prohlášení, učiněná ve vzácném rozhovoru s ruskými novináři, byla rychle cenzurována v Rusku, které zpřísnilo kontrolu médií, aby chránilo vyprávění Kremlu o válce.

Ruští představitelé bagatelizovali očekávání ohledně rozhovorů.

„Zatím nemůžeme a nebudeme mluvit o pokroku,“ řekl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pondělí v každodenním hovoru s novináři.

Generální tajemník OSN Antonio Guterres se v pondělí připojil k výzvám k okamžitému příměří na Ukrajině, které by připravilo cestu pro „seriózní politická jednání“, a dodal, že je v úzkém kontaktu se zeměmi včetně Turecka, Kataru, Izraele, Indie, Číny, Francie a Francie. . Německo k projednání mediačních plánů.

Turecko také vyzvalo ke snížení konfliktu. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v nedělním telefonátu Putinovi řekl, že je nezbytné příměří a úsilí o zlepšení humanitárních podmínek.

READ  Čína spěchá s kontrolou nových případů Covid po celé zemi

Blízkost země ke konfliktu nejen přerušila obchodní vazby, ale také zvýšila bezpečnostní varování. Turecké a rumunské ministerstvo obrany v posledních dnech pracovalo na neutralizaci potenciálně výbušných min kvůli obavám, že živé zbraně mohou unikat z jižních břehů Ukrajiny k jejím sousedům v Černém moři, podle prohlášení příslušných ministerstev.

Pentagon oznámil, že do Německa rozmístí asi 240 vojáků a šest letadel pro elektronický boj námořnictva ve snaze posílit síly NATO ve východní Evropě.

„Nebyly nasazeny pro použití proti ruským silám na Ukrajině,“ řekl tiskový tajemník Pentagonu John Kirby. „Jsou plně rozmístěny v souladu s naším úsilím o posílení odstrašovacích a obranných schopností NATO.“

Tento krok však pravděpodobně rozzlobí Rusko, které ve svém rozhodnutí o invazi na Ukrajinu uvedlo expanzi NATO do Evropy jako nátlakový bod. Kirby řekl, že letadla nebudou použita k rušení ruské komunikace, ale pomohou zvýšit bezpečnost ve východní Evropě.

Analytici tvrdí, že Bidenův víkendový komentář vyzývající k sesazení Putina pravděpodobně zhorší napětí a znovu potvrdí protiamerické narativy v Moskvě. Biden v pondělí trval na tom, že „od ničeho neustoupí“ a nebude se omlouvat. Zároveň ale zdůraznil, že nevolá po změně režimu v Moskvě.

Od začátku invaze uprchlo ze své země do Evropské unie více než 3,8 milionu Ukrajinců – více než polovina z nich jsou podle představitelů EU děti. Většina uprchlíků se nahrnula do sousedních zemí, především Polska, odkud do jiných zemí celého bloku cestoval asi milion lidí, uvedla v pondělí na tiskové konferenci v Bruselu komisařka Evropské unie pro vnitřní záležitosti Ylva Johanssonová.

Johansson řekl, že odchody z Ukrajiny se zpomalily, přičemž denní příjezdy se zmenšily z maxima 100 000 za den na přibližně 40 000.

READ  Chile se učí, že první dávka čínské vakcíny Covid-19 poskytuje malou ochranu

Uvnitř Ruska pokračovala v pondělí v centru Moskvy bitva o zahraniční využívání sociálních sítí Potlačit webové stránky, které přenášejí informace mimo oficiální narativ Kremlu.

Robin Dixon a Marie Iljušina v Rize v Lotyšsku; Emily Rohala z Bruselu; Annabel Timsit, Karim Fahim a Zeynep Karatas v Istanbulu. Julian Mark, Brittany Shammas a Matt Fernandez ve Washingtonu přispěli k této zprávě.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *