Ukrajina možná konečně získá slovenské MiGy-29 díky české letecké hlídce

A Debatu vysílala celostátní televizePředseda vlády Petr Fiala oznámil, že české letectvo bude v brzké době plnit úkoly hlídky a letecké policie ze vzdušného prostoru Slovenska. Navrhované partnerství mezi sousedními zeměmi NATO by mohlo zahájit přesun bojových letounů MiG-29 na Ukrajinu z prvních dnů ukrajinsko-ruského konfliktu.

Fiala zveřejnil podrobnosti dohody 3. července s tím, že od září bude země vysílat stíhačky SAAB JAS-39C Gripen, aby prováděly operace protivzdušné obrany na slovenském nebi. Diskuse se zúčastnil i slovenský premiér Eduard Heger, který řekl, že rozvojová dohoda bude trvat. Do jednoho roku Ale stále v jednání. Snad nejzávažnějšími důsledky je možnost domluvit se na slovenské dodávce letounů F-16 Fighting Falcon vyrobených společností Lockheed Martin a potenciální darování zbývajících stíhaček MiG-29 Fulcrum slovenského letectva Ukrajině.

Slovensko je již dlouho v procesu ukončení závislosti země na svých stíhačkách MiG-29 z dob studené války. Letoun poprvé vstoupil do služby v roce 1982 a vzhled MiGu-29 v Sovětském svazu podnítil Slovensko k udržení alespoň částečných vazeb s Ruskem, aby si udrželo své námořnictvo a zbraňové systémy. Ve snaze zpřetrhat tyto přetrvávající vazby a modernizovat tamní bojové letouny Slovensko z velké části ukončilo výrobu svých MiGů-29. Vyhláška z roku 2018 Dodáno 14 letounů F-16 Block 70.

Slovenskou flotilu MiGů-29 tvoří asi 11 letounů – mix jednomístných MiG-29AS a dvoumístných MiG-29UBS. V polovině roku 2000 letadlo obdrželo modernizace v souladu s NATO, včetně instalace speciálních vysílaček a zařízení IFF (Identification Friend-or-Foe) a také multifunkčního displeje, mezi jinými vylepšeními.

Nad krajinou létá slovenský MiG-29. Kredit: Milan Nikodim/Wikimedia Commons

Nyní vláda České republiky uznává dočasnou mezeru ve slovenské protivzdušné obraně a plní výzvu vlastními prostředky k hlídkování vzdušného prostoru.

„Budeme podporovat Slovensko, dokud nedostane nové letadlo,“ řekl v televizní debatě český premiér Fiala. „Nevidím problém a vláda to určitě schválí.“

Lockheed Martin F-16C Fighting Falcon. Kredit: Jeff Gilbert/Wikimedia Commons

Slovenský premiér Heger se mezitím domnívá, že nyní je ten správný čas převést letouny MiG-29 na Ukrajinu. Země jako Slovensko, Polsko a Bulharsko v Evropské unii, které stále používají MiGy-29, vedou od února letošního roku vážné diskuse o darování svých proudových letadel. Žádná z těchto dohod se neuskutečnila a způsobila obrovskou mediální vlnu s Polskem, což bylo do značné míry považováno za nešťastné.

Mezitím některé z těchto zemí a USA darovaly Ukrajině díly MiG-29 a dokonce i nelétavé části draků. Alespoň snaha byla úspěšná.

Přesun opěrných bodů Slovenska na Ukrajinu závisí na tom, zda USA dodrží svůj konec dohody o dodávkách F-16 a na tom, že NATO posílí a udrží ujištění, že v mezidobí pomůže bránit vzdušný prostor Slovenska. USA již dříve uvedly, že nemají s převodem MiG-29 žádný problém. Nyní, když se zdánlivě podařilo dosáhnout dohody se všemi zúčastněnými stranami, se vyhlídka, že ukrajinské síly dostanou v blízké budoucnosti MiGy-29, konečně může stát realitou.

Letecká ukázka MiGu-29A Fulcrum slovenského letectva. Kredit: Brad Fallin/Wikimedia Commons

Před válkou země s Ruskem, Jane’s Defense řekla Ukrajina uvádí ve svém aktivním inventáři 44 MiGů-29. Jak konflikt eskaluje, oběti se hromadí a uzemněné draky letadel se vrací do vzduchu, počet je stále nízký, i když je nyní obtížné zjistit možný počet, což dále podporuje žádost Ukrajiny o dar Slovenska.

Další otázkou je, jak slovenská vláda plánuje přepravu těchto stíhaček. Pokud Rusko zjistí, že na Ukrajině létá mnoho MiGů-29, bude darování podpory NATO považováno za velkou eskalaci nebo ještě horší. Existuje Rusko Znovu a znovu varoval Jak nelze tolerovat exporty pokročilé vojenské techniky na Ukrajinu a považuje je za legitimní cíle. Také tvrdili, že dodávky stíhaček překročí červenou čáru. I když vezmeme v úvahu množství špičkových západních zbraní, které se v zemi hromadí už měsíce, je platnost takových varování sporná.

READ  V České republice bylo tornádo zabito nejméně pět lidí Česká republika
MiG-29 RIAT vzlétl v roce 2012. Kredit: Tim Fells/Wikimedia Commons

Slovenská flotila MiGů-29 by ten letoun bez tuny práce nedokázala postavit a stejně by se těžko sháněla. Proto je pravděpodobnější, že letoun bude částečně rozebrán a dodán pozemní dopravou. I když Rusko jistě chce loď zachytit, kromě průzkumu mohou udělat jen málo, protože mají velmi omezené schopnosti na dlouhé vzdálenosti útočit na pohyblivé cíle, jako jsou pozemní zásilky, a v minulosti se jim nepodařilo je úplně zastavit.

Ve skutečnosti byl podobný dar ze Slovenska úspěšný. Jediná baterie protivzdušné obrany S-300 v zemi byla poslána na Ukrajinu po příslibu NATO. zaplňuje mezeru Půjde to pozpátku. Tento přesun, hlavně po železnici, proběhl bez problémů a hlavní systém je dnes v provozu s Ukrajinou. Toto je jediný známý příklad S-300 darovaného Ukrajině.

Slovenský systém protivzdušné obrany dlouhého dosahu S-300. Kredit: EllsworthSK/Wikimedia Commons

Jak se budou používat MiGy-29, je jiný příběh. Někteří možná poletí pro náhradní díly, aby podpořili těžce zkoušenou ukrajinskou flotilu MiG-29. O tom, jak probíhaly operace ukrajinských MiGů-29, si můžete přečíst v našem minulém článku.

Nyní budeme muset počkat a uvidíme, zda Ukrajina konečně dostane do rukou MiGy-29 z bývalého NATO, o které prosila. Naštěstí převod proběhne a ukrajinská stíhací flotila bude mít téměř tucet dalších Fulcrum draků. I když se jedná o poměrně skromnou nabídku – ukrajinští piloti a údržbáři mají nyní trénovat na západních stíhačkách 4. generace – budou lépe využiti než chřadnoucí na zemi na Slovensku.

Kontakt na autora: [email protected] A [email protected]

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *