U pobřeží Kalifornie byl objeven 100 000 let starý mamutí kel

Pro netrénované oko to mohlo vypadat jako obří dřevěný pařez. Ve skutečnosti vědci před dvěma lety objevili u pobřeží Kalifornie něco neobvyklého: obří kel o velikosti 3 stopy (1 metr).

Výzkumný tým z Monterey Bay Aquarium Research Institute objevil kel v roce 2019 při průzkumu podmořské hory 10 000 stop (3 000 metrů) pod hladinou oceánu.

Přestože byly z oceánu vytrženy jiné zkameněliny mamutů, je vzácné, aby takové objekty žily podél hlubokého mořského dna, řekl paleontolog Daniel Fisher z Michiganské univerzity. tisková zpráva.

Vědci nakonec určili, že kel patřil mladé samici kolumbijského mamuta, která mohla žít během mladšího paleolitu, který trval od 2,7 milionu do 200 000 let. Vědci stále pracují na tom, aby určili přesný věk tvora spolu s dalšími podrobnostmi o jeho životě – včetně stravy a četnosti rozmnožování.

„Toto je příběh Indiana Jonese smíchaný s momentem ‚Jurassic Park‘,“ Katie Moon, postdoktorandka na University of California, Santa Cruz, Sdělit New York časy.

Objev by nakonec mohl poukázat na přítomnost fosilií jiných starověkých zvířat ukrytých v hlubokém moři.

Vědci se připravují na vyčištění velkého psího kusu v lodní laboratoři. (Darren Schultz © 2021 MBARI)

Vědci před dvěma lety zlomili kus mamutího klu

Vědci z Monterey Bay neměli v úmyslu narazit na obří kel v roce 2019. V té době výzkumný tým brázdil oceán dálkově ovládanými vozidly a hledal hlubinné druhy.

Stephen Haddock, hlavní vědec z Monterey Bay Aquarium Research Institute, uvedl v prohlášení tisková zpráva.

Vědci se ve své domněnce rozhodli získat kel ze dna oceánu, ale jeho špička byla odříznuta a nemohli sesbírat kompletní vzorek. Tým později v červenci znovu prozkoumal místo, aby se zmocnil zbytku artefaktu. Tentokrát na dálkově ovládané vozidlo připevnili měkké materiály, jako jsou houby, a poté opatrně zvedli kel pomocí robotických paží vozidla.

READ  Nejjasnější ohnisko psího kašle na Floridě

Kompletní kel poskytl vědcům mnohem větší vzorek mamutí DNA, kterou použili k určení jeho druhu.

Vědci se domnívají, že kolumbijský mamut byl jedním z největších tvorů svého druhu – pravděpodobně výsledkem křížení mezi mamuty a jinými druhy mamutů. Jejich kly mohly být použity k jejich ochraně a hledání potravy, když se před 10 000 lety potulovali po Severní Americe.

Paleontolog vyřízne část jádra části menších špičáků.  (Darren Schultz © 2021 MBARI)Paleontolog vyřízne část jádra části menších špičáků. (Darren Schultz © 2021 MBARI)

Chladné, vysokotlaké hlubokomořské prostředí je ideální pro uchování zkamenělin

Vědci nyní analyzují radioaktivní izotopy klů nebo přirozeně se rozkládajících atomů, aby určili, jak dlouho mamut žil. Protože vědci znají rychlost, jakou se izotopy jako uran a thorium rozpadají, mohou určit stáří klů na základě toho, kolik z těchto izotopů je stále v přístroji.

K dnešnímu dni tato technologie ukazuje, že mamutí kly jsou staré více než 100 000 let.

Vědci věří, že oceán je zodpovědný za zachování artefaktů v tak nedotčeném stavu.

Teploty v hlubokém moři jsou těsně nad bodem mrazu – v průměru asi 4 °C (39 °F). Toto mrazivé klima zpomaluje rychlost rozkladu fosilií, stejně jako vkládání potravin do mrazničky zabraňuje jejich předčasnému zkažení.

Fosílie mají také větší šanci na přežití v prostředí vysokého tlaku hlubokého moře – tlak pod vodou v nejhlubších příkopech v oceánu je 1100krát větší než je na hladině vody.

Terrence Blackburn, odborný asistent na Kalifornské univerzitě v Santa Cruz, uvedl v prohlášení tisková zpráva.

Tento článek původně publikoval zájem o obchod.

Více z Business Insider:

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *