Tusk obviňuje vládu z neefektivity v boji proti inflaci – The First News

Tusk obviňuje vládu z neefektivity v boji proti inflaci – The First News

„S vysokými cenami lze bojovat, ale existují dvě podmínky, jak to udělat efektivně,“ řekl Tusk. „Lidé musí prokázat základní schopnosti a základní poctivost.“
Adam Komorowicz / PAP

Donald Tusk, vůdce hlavní polské opoziční strany „Platforma občanského centra“, obvinil vládu ze špatného zacházení s inflací prostřednictvím neschopnosti a nepoctivosti.

„Když jsem se stal premiérem (v roce 2017 – PAP), inflace byla asi 5 procent, pak udeřila globální krize, která zdevastovala řadu evropských ekonomik, i když když jsem odcházel z vlády, inflace byla nižší než nula procent. Tusk to řekl v sobotu na konferenci PO ve středopolském městě Radom.

Řekl také, že současná vládnoucí strana, konzervativní Právo a spravedlnost, umožnila, aby se inflace vymkla kontrole a vzrostla z -1,4 procenta na dnešních 16 procent.

Polský index spotřebitelských cen dosáhl v červnu 2022 15,6 %, podle rychlého odhadu Centrálního statistického úřadu (GUS).

Tusk dále uvedl, že inflace v Evropě byla často mnohem nižší než v Polsku, přičemž Malta uvedla hodnotu 5,8 CPI, Francie hodnotu 5,8 a Německo, kde inflace přesáhla 7 procent.

„S vysokými cenami lze bojovat, ale existují dvě podmínky, jak to udělat efektivně,“ řekl Tusk. „Lidé musí prokázat základní schopnosti a základní poctivost.“

Jaroslaw Kaczynski, vůdce PiS, ale obvinil EU, že přidává palivo do inflace.

Na sobotním setkání s příznivci strany v Bialystoku ve východním Polsku Kaczynski řekl, že „část inflace by měla být připsána aktivitám EU, které zvyšují ceny energií, a určitě se promítnou do dalších cen“.

Řekl také, že vláda musela utratit 200 miliard PLN (42,7 miliardy eur) na podporu ekonomiky během krize Covid-19, „což zachránilo opravdu obrovské množství podniků a pracovních míst, ale mělo by mít dopad, byť mírný, na inflaci.“

„Konečně,“ řekl, „hlavní důvod — ‚boutique inflace‘.“ Je to důsledek války, a pokud někdo jiný tvrdí opak, měl by se porozhlédnout po Polsku a odpovědět na otázku: Kde je inflace k nalezení? ? V zemích kolem Polska je obvykle vyšší.“

Poslední květnové údaje o inflaci v EU ukazují čtyři země s vyšší inflací než květnová hodnota 13,9 v Polsku, konkrétně Českou republiku, Estonsko, Lotyšsko a Litvu.

Vláda obvinila z inflace ruskou válku proti Ukrajině a globální překážky po Covidu, ale opozice tvrdí, že inflace nebude nyní tak vysoká, když guvernér centrální banky Adam Glapinsky, spojenec PiS, jednal včas, místo aby zlehčoval inflační rizika. na začátku roku 2021.

Centrální banka začala zvyšovat úrokové sazby z rekordního minima 0,1 procenta v říjnu 2021, kdy CPI v září již dosahoval 5,9 procenta.

READ  Tradiční vzpomínka na hřbitově v Brookwoodu

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *