Turisté se hrnou, když se v islandské sopce otevírá nová štěrbina

Turisté se hrnou, když se v islandské sopce otevírá nová štěrbina

Reykjavík, Island (AFP) Pára a láva v pondělí vybuchly z nové štěrbiny na islandské sopce, která začala propukat minulý měsíc, a evakuovala stovky turistů, kteří se přišli podívat na scénu.

Nová trhlina, kterou poprvé spatřila prohlídka vrtulníků, byla dlouhá asi 500 metrů a asi kilometr od původního místa erupce v údolí Gildenga.

Islandské ministerstvo pro nouzové řízení oznámilo okamžitou evakuaci oblasti. Řekla, že neexistuje bezprostřední ohrožení života kvůli vzdálenosti místa od populárních turistických stezek.

Islandský úřad pro sdělovací prostředky uvedl, že se neočekává, že nová sopečná činnost ovlivní provoz na nedalekém letišti Keflavík.

Dlouho spící sopka vybuchla na poloostrově Reykjanes na jihozápadě Islandu 20. března poté, co v oblasti za poslední tři týdny byly zaznamenány desítky tisíc zemětřesení. Jednalo se o první sopečnou erupci v oblasti před téměř 800 lety.

Blízkost sopky k islandskému hlavnímu městu Reykjavíku, vzdálenému asi 32 kilometrů, vedla k neustálému přílivu turistů do této oblasti, i když je země částečně uzavřena pro boj s koronaviry. Podle islandského turistického sdružení oblast navštívilo od začátku erupce asi 30 000 lidí.

Živé záběry z oblasti ukazovaly malé lávové trysky vycházející z nové trhliny.

Geofyzik Magnus Gudmundsson uvedl, že sopečná erupce by se mohla přesunout na sever z původního umístění.

„Nyní vidíme méně lávy vycházející z původních dvou jám,“ řekl agentuře Associated Press. „To by mohl být začátek druhé fáze.“

Island se nachází na vrcholu vulkanického hotspotu v severním Atlantickém oceánu a v průměru se objevuje jedna sopečná erupce každé čtyři až pět let. Poslední byla v Holuhraunu v roce 2014, kdy se po vnitrozemské vysočině rozšířila lávová trhlina o velikosti Manhattanu.

V roce 2010 chrlil popel ze sopky Eyjafjallajokull na Islandu mnoho mezinárodních letů, které byly na několik dní uzavřeny.

READ  Musaab Abu Toha, slavný básník publikovaný časopisem The New Yorker, byl zatčen v Gaze

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *