Turečtí Ujgurové se obávají, že budou prodány do Číny výměnou za vakcínu

PEKING (AP) – Ujgur Abdulláh Medzi v Turecku se minulý měsíc chystal do postele, když zaslechl rozruch a poté zaklepal na dveře. „Policie! Otevři dveře!“

Naléval se asi tucet důstojníků, mnozí nesoucí zbraně a maskovaní jako turecké protiteroristické síly. Medzi se zeptal, zda je zapojen do nějakého hnutí proti Číně a vyhrožoval, že ho a jeho ženu vyhostí. Vzali ho do exilu, kde nyní stojí uprostřed politické diskuse.

Opoziční zákonodárci v Turecku obvinili vůdce Ankary ze tajného prodeje Ujgurů Číně výměnou za vakcíny proti koronovým virům. Desítky tisíc lahviček slíbené čínské vakcíny ještě nebyly dodány. V posledních měsících turecká policie provedla razie a zadržovala asi 50 Ujgurů v deportačních střediscích, tvrdí státní zástupce – oproti minulému roku došlo k výraznému zlepšení.

Ačkoli se zatím neobjevil žádný přesvědčivý důkaz o jasném zdroji, tito zákonodárci a Ujgurové se obávají, že vakcíny budou použity jako devizy k prosazení dohody o předání. Dohoda byla podepsána před několika lety, ale v prosinci byla náhle schválena Čínou a brzy před měsícem může přijít před turecké zákonodárce.

Ujgurové říkají, že tento zákon, jakmile bude uzákoněn, mohl přinést jejich poslední život ohrožující sen: deportaci do země, kam uprchli, aby se vyhnuli hromadnému zadržování. Více než milion Ujgurů a dalších muslimských menšin bylo zbito ve věznicích a zadržovacích táborech v Číně, což je známé jako čínská protiteroristická operace, ale USA vyhlásily genocidu.

„Bojím se deportace,“ řekla Metsideova žena Melike v slzách a ze strachu z pomsty odmítla uvést své příjmení. „Záleží mi na duševním zdraví mého manžela.“

Podezření z dohody vzniklo, když k první dodávce čínských vakcín došlo v prosinci několik týdnů. Úředníci obviňovali problémy s povolením.

Ale i nyní Yildirim Gaya, zákonodárce z hlavní turecké opoziční strany, uvedl, že do konce ledna dodala Čína pouze třetinu slíbených 30 milionů dolarů. Turecko se do značné míry spoléhalo na čínskou vakcínu Sinovac, aby zabránilo své populaci nakazit se virem, který infikoval asi 2,5 milionu a zabil více než 26 000.

READ  USA vízum pro občany Belgie, Česka, Bruneje a Chile

„Taková zpoždění nejsou normální.“ Za tyto vakcíny jsme zaplatili, “řekla Gaya. „Ohrožuje Čína Turecko?“

Gaya uvedl, že formálně požádal tureckou vládu o nátlak Číny, ale zatím nedostal žádnou odpověď.

Turečtí i čínští představitelé trvají na tom, že zákon o vydání nemá za cíl cílit na Ujgury deportaci. Čínská státní média označila tyto obavy za „skvrnu“ a popřela, že by mluvčí ministerstva zahraničí Wang Wenpin měl cokoli společného s vakcínami a dohodou.

„Myslím, že vaše spekulace jsou nepodložené,“ řekl Wang na tiskové konferenci ve čtvrtek.

Ministr zahraničí Mevlut Cavusoglu v prosinci uvedl, že zpoždění očkování nesouvisí s problémem Ujgurů.

„Nepoužíváme Ujgury k politickým účelům, hájíme jejich lidská práva,“ řekl Kaushoklu.

I když je nyní deportováno jen velmi málo lidí, nedávné zadržení vyvolalo mráz přes odhadovanou 50 000 tureckou ujgurskou komunitu. V posledních týdnech turecký velvyslanec v Pekingu ocenil čínské vakcíny Ankara respektuje „soudní spolupráci“ s Čínou – Kód, mnoho Ujgurů se bojí, kvůli možné represi.

V minulosti cestoval do Sýrie malý počet Ujgurů, aby trénovali s ozbrojenci. Ale většina Ujgurů v Turecku, s výjimkou džihádistů, je znepokojena tím, že pronásledují věc Ujgurů.

Prokurátoři zastupující zadržené Ujgury říkají, že ve většině případů turecká policie nemá žádné důkazy o vazbách na teroristické skupiny. Profesor práva v Ankaře Elias Dogan věří, že zadržení je politicky motivováno.

Dogan, který nyní zastupuje šest Ujgurů v deportačních centrech, včetně Metsedi, řekl: „Nemají přesvědčivé důkazy. „To nemyslí vážně.“

Ačkoli byl návrh zákona schválen, Dogan má podezření na masové deportace, což vyvolalo široké sympatie veřejnosti k Ujgurům v Turecku. Věří však, že šance na vyhoštění jednotlivců se výrazně zvýší.

Díky sdíleným kulturním vazbám bylo Turecko dlouho bezpečným útočištěm pro Ujgury, tureckou skupinu pocházející z dalece západního čínského regionu Sin-ťiang. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan před deseti lety odsoudil čínské Ujgury jako „genocidu“.

READ  Česká zdravotní sestra věnuje 1 milion korun na obrněnou sanitku pro ukrajinské vojáky

To vše se změnilo během převratu v Turecku v roce 2016, který vyvolal masovou čistotu a odcizil Erdogana západním vládám. Na zaplnění této prázdnoty čeká Čína, která si v Turecku půjčuje a investuje miliardy.

Známky silných hospodářských vazeb jsou velké i malé: vývozcem s obchodem v Číně byl jmenován turecký velvyslanec v Pekingu. Čínská uhelná elektrárna financovaná z 1,7 miliardy dolarů vyrůstá u pobřeží tureckého Středomoří. Získáno z letiště v Istanbulu Osvědčení o prvním „čínském letišti přátelském“ na světě, Zarezervujte si odbavovací přepážky a získejte tisíce turistů ze Šanghaje a Pekingu. Kdysi ohnivá rétorika prezidenta Erdogana byla pomalá a diplomatická a čínští vůdci chválili jejich pomoc.

Čína také začala požadovat vydání mnohem více Ujgurů z Turecka. Ve zveřejněné žádosti o předání 2016 Poprvé nahlášeno společností Axios Čínští úředníci, získaní nezávisle Associated Press, požadovali vydání bývalého prodejce ujgurských mobilních telefonů a obvinili Islámský stát z online propagace teroristické skupiny. Prodávající byl zatčen, ale nakonec byl zproštěn obvinění a zproštěn obvinění.

Abdur-Rahim Barak, ujgurský básník, který byl v posledních letech dvakrát zadržován, uvedl, že jeho zadržení v Turecku bylo „jako hotel“ ve srovnání s „pekelnými“ podmínkami, které zažil během tří let strávených v čínském vězení. Imim byl propuštěn poté, co soudce zničil jeho jméno. Je pro něj obtížné v noci spát ze strachu, že bude předán návrh zákona, a tlak označil za „nesnesitelný“.

„V Číně mě čeká smrt,“ řekl.

Rostoucí obavy již nyní podněcují příchod Ujgurů na cestu do Německa, Nizozemska a dalších evropských zemí. Ali Guttat, který odjel z Číny do Turecka v roce 2016, uvedl, že někteří dokonce překračují hranice nelegálně.

„Turecko je naše druhá vlast,“ řekl Guttat. „Jsme tak vyděšení.“

___

Mehmet Kusel v Istanbulu přispěl k této zprávě. Hlásil Fraser Ankara.

READ  Starobylá rodina České republiky prodává NFT na pokrytí nákladů na obranu

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *