„Turecko ne Turecko“: přejmenované země

Turecko oznámilo „národní rebranding“, který by upustil od svého 100 let starého falešného jména ve prospěch označení „Turecko“.

Tento krok, který minulý měsíc oznámil prezident Recep Tayyip Erdogan, „zásadně ovlivní to, jak k zemi oslovují cizí země a masy“. zpravodajský webStejně tak označování vyváženého zboží.

Bylo to interpretováno jako znamení, že vláda v Ankaře se „již nesnaží uklidnit Británii“ změnou svého národního titulu „na snadnost diplomatického prostředí ovládaného Anglií“.

„Národní přejmenování“

V tuzemsku země již změnu provedla. Název Ministerstva zahraničních věcí byl změněn na Ministerstvo zahraničních věcí Turecké republiky.

Turecká vláda je nyní v procesu změny svého oficiálně mezinárodně uznávaného názvu Organizace spojených národů, který lze změnit prostřednictvím „jednoduchého oznámení do registru OSN“. Oko Středního východu Řekl.

Zpravodajský web však uvedl, že písmeno „Ü“, které není v nominální latinské abecedě, „může být problém.“ Možným řešením by mohlo být „použít ‚U‘ místo ‚v novém názvu'“.

Erdogan řekl, že rozhodnutí změnit jména „nejlepším způsobem reprezentuje a vyjadřuje kulturu, civilizaci a hodnoty tureckého národa“. BBC zmíněno. Někteří ale uvedli, že změna je součástí snahy „prohloubit vazby země na ptáka,“ uvedla. denní poštastejně jako „slovníková definice něčeho, co špatně selhává“.

„Spojení s ptákem skutečně rozčiluje Erdogana a lidi kolem něj,“ řekl Selim Koru, člen Foreign Policy Research Institute. „Není to překvapivé vzhledem k citlivosti vlády k tomu, jak je země vnímána, a její zálibě v nacionalistickém diskurzu. To je také těžištěm této politiky.“

Turecko není zdaleka první zemí, která změnila svůj název. Zde je několik dalších pozoruhodných „národních značek“.

Republiky Makedonie do Republiky Makedonie

Nešlo ani tak o rebranding, jako spíše o způsob, jak ukončit tři desetiletí trvající diplomatický spor s Řeckem. Bylo oznámeno, že Severní Makedonie „konečně zaujala své místo na mapě zemí západního Balkánu“ v roce 2019 Hlídač.

READ  Biden-Putin začíná dvouhodinovou patovou situaci, protože napětí na Ukrajině roste

V důsledku změny názvu byla země konečně schopna vstoupit do NATO, „dlouholetý sen o malé, multietnické zemi, která v roce 2001 jen o vlásek unikla občanské válce“.

Následné řecké vlády „trvaly na rozhodnutí vnitrozemského státu, aby byl známý jako Makedonie, implicitní územní ambice proti řeckému regionu“, což mělo za následek, že Řecko v roce 2008 vetovalo členství Makedonie v NATO.

Spor se datuje od rozpadu Jugoslávie v roce 1991, kdy Makedonie vyhlásila svou nezávislost, ale Řecko „namítalo jméno svého nového souseda“. BBC Řekl.

Jak Severní Makedonie, tak Severní Řecko byly součástí římské provincie Makedonie a obě se podle vysílače „hlásí k odkazu Alexandra Velikého před 2000 lety“.

Změna názvu však ukončila 27letý spor a nakonec vedla k tomu, že Atény vetovaly nabídku země vstoupit do NATO, ke kterému se připojily jako 30. spojenec v březnu 2020.

Svazijské království Svazijskému království

Na oslavu 50. narozenin posledního absolutního panovníka Afriky, krále Mswatiho III., se Svazijské království v dubnu 2018 stalo známým jako Království Eswatini.

Král Mswati III řekl: „Dlouhou dobu si stěžoval, že lidé mimo Afriku si pletou jeho zemi se Švýcarskem.“ národní geografie.

A je tu alespoň jedna podobnost – Eswatini „je také vnitrozemský region a má nějaké hory“. Jihoafrická země je „mnohem menší, menší než Wales a leží na východní hranici Jižní Afriky, jižně od Krugerova národního parku“.

Česky do češtiny

Oficiálním názvem balkánské země je stále Česká republika, ale zeměpisný název „Czech“ byl v červenci 2016 zkrácen.

Název zvolili čeští lídři jako „alternativní jednoslovný název své země“ s cílem usnadnit „použití výrobků, jmenovek a sportovních dresů společnostmi, politiky a sportovci ve výrobcích a tričkách“, Hlídač včas.

Sluší se ale říct, že nový název se virální opravdu nestal. V té době si kritici jména stěžovali, že zní „ošklivě“, zatímco jiní tvrdili, že je příliš blízko Čečenska, takže je „zranitelné vůči zmatkům,“ uvedl deník.

READ  Nejdůležitější české a mezinárodní titulky zpráv

Kapverdy na Kapverdy

V roce 2014 si deset ostrovních států u západního pobřeží Afriky zaregistrovalo u OSN nový název Cabo Verde. Tento krok přejmenoval národní úředník „vrácený ke svému původnímu portugalskému názvu“, podle národní geografie.

„Portugalští průzkumníci přišli na poloostrov nyní nazývaný Cap Vert, nejzápadnější poloostrov v Africe a přístav Senegalu, v roce 1444.“ Poté jej „pokřtili“ Cabo Verde, což znamená „zelený mys“, a použili „stejný název pro ostrovy na západě, které se staly zemí Cabo Verde“.

Jméno se nakonec stalo napsáno v angličtině, což podle ní způsobilo problémy s „nemotornými“ překlady, když země posílala oficiální diplomatické telegramy nebo vytvářela turistické brožury. Boston Globe.

Změna názvu byla také součástí národního rebrandingu. „Když se řekne Spojené státy, lidé si pomyslí: silná, ekonomika, země vynálezů a snů,“ řekl v roce 2014 Mario Lucio de Sousa, kapverdský ministr kultury. „Když mluvíte o Cabo Verde, lidé si vybaví slunce, pláž, dobré lidi, úsměvy, dělníky, ale zatím něco nehmotného.“

Horní Volta do Burkiny Faso

Vnitrozemská západoafrická země, bývalá francouzská kolonie, získala nezávislost pod názvem Upper Volta v roce 1960. V roce 1984 ji prezident Thomas Sankara přejmenoval na Burkina Faso a stal se tak jednou ze skupiny zemí, které přejmenovaly svou zemi ve snaze odtrhnout se od své vlastní. . koloniální minulost.

Mluvčí mise země při OSN řekl: „Název jsme změnili, protože Horní Volta nebyl koloniální název od nás, ale od francouzské vlády, a protože jsme víc než jen místo na řece Voltě.“ New York časy.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.