Turecko dnes a Turecko zítra: Organizace spojených národů přijímá žádost o změnu názvu země

Turecko dnes a Turecko zítra: Organizace spojených národů přijímá žádost o změnu názvu země
Zástupný symbol při načítání akcí článku

V kroku zaměřeném na zvýšení počtu lekcí výslovnosti ve čtvrtek Organizace spojených národů potvrdila, že přijala žádost Turecka o změnu oficiálního názvu.

Turecký ministr zahraničí Mevlut Cavusoglu tento týden oznámil, že jeho země pošle OSN a dalším mezinárodním organizacím zprávu s žádostí, aby se na mezinárodní scéně používalo slovo „Turecko“.

Změna je v platnosti, řekl ve čtvrtek Stephane Dujarric, mluvčí generálního tajemníka OSN. „Není neobvyklé, že dostáváme takové žádosti,“ řekl Washington Post.

Analýza: Trapná role Turecka v rusko-ukrajinské válce

Tento krok zarovná název země v angličtině s názvem v turečtině. Tato dvě slova se vyslovují podobně, ale turečtina má na konci další slabiku – vyslovuje se „yay“.

Země přijala svůj oficiální název, Turecká republika nebo Turecká republika, po svém založení v roce 1923. Název odkazuje na turecký lid, což je termín používaný k označení těch, kteří v regionu žili přinejmenším od středověku. Zakládající prezident nové republiky Mustafa Kemal později obdržel čestný titul Atatürk, kterého popisuje jako „otce Turků“.

Ačkoli je tato země v angličtině známá jako Turecko po dobu nejméně jednoho století a tento název zaznamenal určité použití i v zemi, došlo k rostoucímu tlaku na Turecko. V lednu 2020 Skupina tureckých exportérů Řekla, že bude na všech svých etiketách používat „Made in Turkey“ ve snaze standardizovat značku.

Tento krok byl oficiálně přijat v dekretu prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana z roku 2021. „Turecká fráze představuje a vyjadřuje kulturu, civilizaci a hodnoty tureckého národa tím nejlepším způsobem,“ prohlásil Erdogan Řekl.

Nový název nahradí nejen Turecko, ale i další mezinárodně používaná jména, jako je „Turkei“ a „Turquie“.

Erdoganova vláda tento krok vylíčila jako cvičení ekonomické značky, jehož cílem je posílit obchodní pozici země na světové scéně.

READ  EU zmrazila ruská aktiva ve výši 13,8 miliardy dolarů

Turecká ekonomika je už měsíce v krizi kvůli rychlému růstu inflace, uprostřed snahy prezidenta snížit úrokové sazby. Depreciace turecké liry činí export ze země relativně levným, ačkoli ekonomové tvrdí, že obchodní deficit země pravděpodobně přetrvá kvůli vysokým nákladům na meziprodukty.

Všeobecné volby v Turecku se mají konat za něco málo přes rok. Ekonomika je pro Erdogana, který je u moci od roku 2003, hlavním problémem.

Pýcha může být další motivací pro změnu jména. Nedávný článek od státního vysílání TRT World poznamenal, že slovo „Turecko“, kromě jeho použití jako vlastního jména, má některé nepříliš lichotivé definice.

Zadejte do Googlu „krocan“ a získáte nepřehlednou sbírku obrázků, článků a slovníkových definic spojujících zemi s Meleagris – známým také jako krocan, velkým ptákem původem ze Severní Ameriky – známým podáváním na vánočních menu nebo Večeře na díkůvzdání. v prosinci, ukazující na. Flip the Cambridge Dictionary a ‚krůta‘ je definována jako ‚něco, co špatně selhává‘ nebo ‚hloupý nebo hloupý člověk. „

Historici říkají, že pták byl Ve skutečnosti je pojmenován podle místa – buď proto, že obchodníci, kteří jej poprvé přivezli ze Severní Ameriky, pocházeli z Osmanské říše a poté byli v angličtině hovorově známí jako Turecko, nebo proto, že si mysleli, že připomíná jiného ptáka, kterého již osmanští obchodníci dovezli.

Země měnily své názvy v průběhu historie z různých důvodů. Pouze v posledních několika letech se Nizozemsko vzdalo názvu Holandsko, aby přesněji reprezentovalo svou geografii; Svazijsko se stalo Eswatini na oslavu padesátého výročí své nezávislosti; Makedonie přidala ke svému názvu slovo „Sever“, aby uklidnila svého souseda Řecka.

Česká republika dostala nový název, ale zdá se, že si toho doteď všiml málokdo

READ  Všechno je to o Putinově náladě

Pohyby mohou někdy způsobit zmatek. V roce 2016 politici v Praze žádali, aby se jejich země jmenovala spíše „Česko“ než Česká republika, i když to druhé by zůstalo tradičním dlouhým názvem.

Pomalé přijetí kratšího názvu zklamalo některé z těch, kteří jej hájili.

„Musíme být realisté,“ řekl v roce 2017 listu The Washington Post Peter Pavlinik, zástupce Czech Initiative, skupiny, která usiluje o širší přijetí názvu, a dodal, že „nemůžeme očekávat, že se svět a Češi vymění. Čechům mezi přes noc.“

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *