Trudeau kritizuje katolickou církev za to, že ignorovala její roli v domorodých školách مدارس

Kanadský premiér Justin Trudeau v pátek uvedl, že katolická církev musí převzít odpovědnost za svou úlohu při řízení mnoha kanadských pobytových škol pro domorodé děti poté, co minulý měsíc byly v bývalé škole objeveny pozůstatky 215 dětí.

„Jako katolík jsem hluboce zklamaný z postoje, který katolická církev zaujala nyní i v posledních několika letech,“ řekl Trudeau novinářům. „Očekáváme, že církev zintenzivní a převezme odpovědnost za svou roli v tomto.“

Kanadská konference katolických biskupů na žádost o komentář neodpověděla.

V letech 1831 až 1996 kanadský rezidenční školní systém násilně oddělil přibližně 150 000 dětí z jejich domovů. Mnoho z nich bylo týráno, znásilňováno a podvyživeno v době, kterou Komise pro pravdu a usmíření z roku 2015 nazvala „kulturní genocidou“.

Řízené vládními a církevními skupinami – většinou katolickými – stanoveným cílem škol bylo ubytovat domorodé děti.

Objevte tento týden od Pozůstatky dětí V indické rezidenční škole Kamloops v Britské Kolumbii, která byla uzavřena v roce 1978, znovu otevřela staré rány a vyvolala vztek nad pokračujícím nedostatkem informací a odpovědnosti.

V letech 1893 až 1969 vedla katolická skupina s názvem Oblates of Mary Immaculate školu Kamloops School, kdysi největší školu v Kanadě.

V pátek řekla prezidentka Tk̓emlúps te Secwépemc Rosanne Casimir, jejíž Kamloopsova škola stále stojí, novinářům, že národ neobdržel žádné záznamy od oblátek Marie Neposkvrněné, které by pomohly identifikovat děti.

Dětská obuv lemuje základnu deformované sochy Ryerson University Egertona Ryersona, považovaného za architekta kanadského domorodého školského systému, poté, co byly na místě bývalé indické rezidenční školy Kamloops v Britské Kolumbii v Torontu v Ontariu objeveny ostatky 215 dětí. . Kanada 2. června 2021. REUTERS / Chris Hellgren

„Chceme omluvu“ od katolické církve, řekl Kažimír. „Veřejná omluva. Nejen pro nás, ale pro svět.“

READ  Imran Khan: Pákistánský premiér má pozitivní testy na Covid-19

V roce 2008 se kanadská vláda za tento systém formálně omluvila. Mnoho lidí „si klade otázku, proč katolická církev v Kanadě mlčí a nepohybuje se vpřed,“ řekl Trudeau.

„Než zahájíme stíhání katolické církve, velmi doufám, že náboženští vůdci pochopí, že je to něco, čeho se musí účastnit, a neskrývat,“ dodal.

Trudeau od katolické církve od nástupu do funkce v roce 2015 žádné výslovné komentáře ohledně internátních škol nepodal.

Ve středu arcibiskup Vancouveru J. Michael Miller na Twitteru uvedl, že „církev se nepochybně mýlila“ a že jeho diecéze bude transparentní ve svých archivech a záznamech týkajících se internátů.

Konference na svých webových stránkách uvedla, že každá diecéze je samostatná a odpovídá za její jednání.

„Katolická církev jako celek v Kanadě nebyla spojena s internáty, ani Kanadská konference katolických biskupů,“ uvedla.

Odborníci OSN na lidská práva v pátek samostatně vyzvali Kanadu a Vatikán, aby dále vyšetřovali úmrtí dětí nalezených v Kamloops.

„Je nepředstavitelné, že by Kanada a Svatý stolec nechaly takové ohavné zločiny nezodpovězené a bez plné kompenzace,“ uvedly ve svém prohlášení.

Naše kritéria: Zásady důvěryhodnosti společnosti Thomson Reuters.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *