Trudeau čelí chladné realitě po osamělém týdnu na světové scéně

Trudeau čelí chladné realitě po osamělém týdnu na světové scéně
  • Napsal Holly Honderich
  • ve Washingtonu

Video vysvětlení,

Trudeau: Nechceme Indii „provokovat“.

Tento týden v New Yorku, když poslouchal dotazy novinářů, autoritativní úsměv kanadského premiéra Justina Trudeaua začal mizet.

Není překvapením, že téměř všechny otázky se týkaly Indie a šokujícího tvrzení pana Trudeaua, které učinil začátkem týdne: Existují věrohodné důkazy, že se indická vláda podílela na mimosoudním zabití kanadského občana na kanadské půdě, sikhského aktivisty obviněného Indií. . Terorismus.

Dillí jakoukoli spojitost s vraždou popřel.

Premiér mluvil pomalu a opatrně, pevně se držel svých řečí. Dodal: „Nechceme provokovat nebo způsobit problémy.“ „Stojíme pro řád založený na pravidlech.“

Ale mnoho reportérů se zajímalo, kde jsou spojenci Kanady? „Zatím to vypadá, že jsi sám,“ řekl Trudeauovi jeden novinář.

Přinejmenším v očích veřejnosti se zdá, že Trudeau zůstal z velké části sám, když se blíží k Indii, jedné z nejrychleji rostoucích ekonomik světa, s populací 35krát větší než kanadská.

Ve dnech poté, co premiér učinil kontroverzní prohlášení, jeho spojenci ze zpravodajské aliance Five Eyes učinili zdánlivě stereotypní veřejná prohlášení, z nichž všechna neměla plnou podporu.

Britský ministr zahraničí James Cleverly řekl, že jeho země bere „vážně to, co říká Kanada“. Austrálie pomocí téměř identického jazyka uvedla, že je obviněními „hluboce znepokojena“.

Ale možná nejohlušující ticho přišlo ze Spojených států, jižního souseda Kanady. Obě země jsou blízkými spojenci, ale Spojené státy se jménem Kanady rozzlobeně nevyjádřily.

Když prezident Joe Biden tento týden veřejně upozornil na případ Indie, když hovořil v OSN, nebylo to proto, aby odsuzoval, ale chválil zemi za to, že pomohla vytvořit novou ekonomickou cestu.

Bidenův poradce pro národní bezpečnost Jake Sullivan později popřel, že by existoval „klín“ mezi Spojenými státy a jejich sousedem, a uvedl, že Kanada byla pečlivě konzultována. Jiná veřejná prohlášení však byla vlažná, se známkami „hlubokého znepokojení“ a tvrzením o rostoucí důležitosti Indie pro západní svět.

Experti řekli BBC, že problémem Kanady je, že její zájmy v současnosti blednou ve srovnání s obrovským strategickým významem Indie.

„USA a Spojené království a všichni tito západní a indicko-pacifičtí spojenci vybudovali strategii, která je velmi zaměřená na Indii, aby byla hrází a protiváhou Číně. A to je něco, čeho si nemohou dovolit zbavit se.“ .“ Řekl to Xavier Delgado, výzkumník z Kanadského institutu Wilsonova centra.

„Skutečnost, že nevyšli a nespěchali na obranu Kanady, vypovídá o geopolitické realitě.“

Americký velvyslanec v Kanadě David Cohen v rozhovoru pro kanadskou síť CTV potvrdil zprávy, že partneři Five Eyes sdíleli informace o této záležitosti. Ale pokud jde o zprávu, že titíž spojenci odmítli výzvu Kanady k veřejnému odsouzení zabití, řekl pouze, že „nemá ve zvyku komentovat soukromé diplomatické rozhovory“.

Relativní klid však může být také indikátorem nedostatků Kanady na globální scéně – spolehlivého západního spojence, nikoli však globální mocnosti jako takové.

„Toto je moment slabosti,“ řekl Christopher Sands, ředitel kanadského institutu.

„Nyní jsme svědky okamžiku tvrdé síly. Toto není prostředí, ve kterém Kanada září,“ řekl. „Rozhodující je moc, autorita a peníze, které Kanada nemá.“

Jen málokdo mimo Indii protestoval proti Trudeauovu rozhodnutí veřejně odhalit obvinění, která, pokud by byla pravdivá, by se rovnala politické vraždě na kanadské půdě ze strany soudružské demokracie. Tato etika však nemusí stačit ke změně směru globálního protivětru.

Komentář k fotce,

Trudeau hovoří na tiskové konferenci během Valného shromáždění Organizace spojených národů

Pro Trudeaua tato chladná geopolitická realita znamenala zdánlivě izolovaných několik dní, zatímco napětí s Indií stále více eskalovalo – diplomatické vyhoštění, varování před cestováním a hlavně pozastavení všech vízových služeb pro Kanaďany, kteří chtějí cestovat do Indie.

Aby toho nebylo málo, tento dlouhý týden přichází pro lídra kanadských liberálů na konci delšího léta.

Když se Kanaďané potýkali s inflací a rostoucími úrokovými sazbami, objevily se zprávy o údajném čínském vměšování do kanadských voleb, o kterém kritici tvrdili, že o tom Trudeau a jeho vláda věděli, ale nebrali je vážně.

Pak se ukázalo, že nejznámější sériový vrah Paul Bernardo byl převezen do věznice se střední ostrahou, což vyvolalo pobouření po celé zemi. Trudeauův tým opět čelil kritice, že zakolísal.

Do září klesla sledovanost Trudeaua na nejnižší úroveň za tři roky, přičemž 63 % Kanaďanů nesouhlasilo se svým premiérem, který byl zvolen v roce 2015.

„Za osmileté období to nikdy nebylo méně,“ řekl Shachi Kurle, prezident Institutu Anguse Reida, nestranné výzkumné skupiny. „Byly na něj kladeny velmi přímé otázky, jako: ‚Budete pokračovat ve funkci? Chystáte se rezignovat?“

Je to další chladná pravda pro Trudeaua, který začínal v úřadu premiéra jako nevýznamná národní hvězda, s mandátem pro velkou většinu.

„Je to celebrita, jakou jsme v kanadské politice nikdy neviděli,“ řekl Campbell Clark, hlavní politický spisovatel v Globe and Mail. „Poté, co vyhrál volby, jeho popularita vzrostla.“

Po osmi letech vysoce viditelného premiéra toho měli Kanaďané možná dost, řekl Clark s tím, že Trudeauova hvězdná síla se vytratila, zejména v posledních měsících.

zdroj obrázku, Getty Images

Komentář k fotce,

Premiér Trudeau zakončil svůj dlouhý týden zdvořilostní návštěvou prezidenta Zelenského

Někteří experti však varovali, že i když se Trudeau může zdát být na mezinárodní scéně osamocený, tento spor s Indií může poskytnout tolik potřebnou ránu doma.

„Drželo ho to daleko od všech těchto vnitřních problémů,“ řekl Clark.

A nemohlo uškodit, že pan Trudeau zakončil týden ve stoje bok po boku s dalším spojencem – a ještě větší celebritou – ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Alespoň na jeden den se Trudeau zdál být ve velmi dobré společnosti.

READ  Nizozemský premiér říká, že celý Západ je ohrožen, pokud nebude agresor napaden

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *