Třetí test NASA Megarocket zmařen únikem vodíku

Raketa NASA Space Launch System (SLS) je vidět s kosmickou lodí Orion na palubě mobilního odpalovacího zařízení v Launch Complex 39B, pondělí 4. dubna 2022.

Třetí pokus NASA Upravená zkouška Space Launch System (SLS) byl ve čtvrtek odstaven, když byl během provozu nádrže zjištěn únik kapalného vodíku. Vesmírná agentura plánuje provést další test lunární rakety nejpozději 21. dubna.

Toto jsou nejnovější neúspěchy v několika nezdarech při testu rakety, včetně zpoždění kvůli počasí, nefunkčním ventilátorům ventilace a problémům s ventily.

„Všechny problémy, kterým čelíme, jsou procedurální a poučení,“ řekl Mike Sarafin, manažer mise Artemis, během páteční tiskové konference.

Zkouška probíhá, když se 322stopá raketa plní palivem, zatímco sedí na odpalovací rampě, a tým provádí simulované odpočítávání, aby se připravil na den startu. Zkouška je nezbytná ke spuštění Artemis I, bezpilotní mise na Měsíc a zpět, a prvním krokem k návratu lidí na Měsíc do roku 2026.

Tato zkouška byla poprvé naplánována na 1. dubna, ale byla původně odložena kvůli technickým problémům, které bránily posádce naložit palivo. Před dalším datem testu 11. dubna tým objevil vadný ventil, což je přimělo upravit zkoušku a plánovat tankování pouze základního stupně SLS, nikoli jeho horního stupně.

Čtvrteční třetí pokus bohužel nebyl kouzelný, protože tým objevil únik kapalného vodíku z pupečního ocasního stěžně, který spojuje základnu mobilního odpalovacího zařízení se základním stupněm. Kapalný vodík je jednou ze dvou pohonných látek používaných v raketě, druhou je kapalný kyslík.

V době, kdy byla zkouška zastavena, bylo asi 49 % nádrže naplněno kapalným kyslíkem a pouze 5 % druhé nádrže bylo naplněno kapalným vodíkem. Tým úspěšně ochladil potrubí používaná k plnění pohonné látky do horního stupně, ale kvůli problému s ventilem nebyl schopen proudit žádnou pohonnou látku do stupně.

Nicméně tým stojící za raketou SLS říká, že se nevzdal. „Nepochybuji, že dokončíme tuto testovací kampaň, že se podíváme na hardware a data nás dovedou k dalším krokům,“ řekl během konferenčního hovoru ředitel startu Artemis Charlie Blackwell-Thompson. „Vypustíme toto auto… a budeme připraveni k letu.“

READ  Portálový obrázek inspiruje teorie života na Marsu

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.