Toxické kovy pronikají do našich kostí a moderní technologie to mohou ještě zhoršit

Nová studie varuje, že digitální zařízení a zdroje zelené energie, včetně solárních panelů, mohou zvýšit zátěž minerálního znečištění na lidské zdraví.

Jeruzalém, Palestina – Toxické kovy, jako je olovo, jsou klíčovými součástmi technologií, které lidé pravidelně používají po celém světě. Škodlivá expozice olovu není novinkou. Nová studie ve skutečnosti odhalila, že lidé tyto minerály do svých těl vstřebávají po tisíce let. Izraelští vědci objevili před 12 000 lety kontaminaci olovem v lidských kostech. Varují, že moderní technologie mohou problém ještě zhoršit.

Tým z Hebrejské univerzity v Jeruzalémě zkoumal lidské ostatky na hřbitově v Itálii, který se používal až do 17. století. Z fragmentů 130 lidí na místě v Římě vědci analyzovali složení chemikálií v kostech každého člověka. Jejich zjištění ukazují, že úrovně kontaminace olovem v lidských kostech odrážejí historické míry celosvětové produkce olova v průběhu staletí.

Autoři studie dodávají, že jak svět začal těžit vzácné zeminy a produkovat s nimi více zboží, zvýšila se také míra absorpce olova lidmi. To platí nejen pro lidi s Nejvíce expozice olovu, ale také lidé, kteří to jednoduše vdechnou.

Dlouhá historie vedení s lidskou rasou

Dnes si mnoho lidí představuje olovo jako něco, co najdete v barvách a kovových trubkách. První průkopnický boom však nastal před 2500 lety s výrobou mincí. Podle vědců dosáhlo toto období svého vrcholu během římské říše, než ve středověku opět upadalo. Asi před 1000 lety se produkce olova opět zvýšila díky těžbě stříbra v Německu. Poté expanze Ameriky a průmyslová revoluce posunula produkci olova (a expozici) do nových výšin.

„Tato dokumentace.“ kontaminace olovem Lidská historie pozoruhodně ukazuje, že mnohé z odhadované dynamiky produkce olova se replikují při expozici člověka. Kontaminace olovem u lidí tedy pozorně sledovala míru produkce olova, “vysvětluje profesor Yigal Erel v a Vydání médií. „Jednoduše řečeno: čím více olova vyrábíme, tím je pravděpodobnější, že ho lidé absorbují do svého těla. To má velmi toxický účinek.“

READ  Objev naleziště zkamenělin vypráví příběh o původu Austrálie

Zelená technologie může znečištění kovů ještě zhoršit

Navzdory globálním předpisům zakazujícím používání mnoha škodlivých toxinů autoři studie tvrdí, že i dnešní „nejčistší“ produkty mohou zvýšit expozici člověka toxickým kovům. Tým konkrétně poznamenává Ta elektronická zařízeníBaterie, solární panely a dokonce i větrné turbíny jsou velmi žádané a mohly by zvýšit celosvětové úrovně minerálního znečištění. Expozice olova se vyskytuje různými způsoby, z naší stravy, říká Earl. pro znečištění ovzdušíabsorbovat půdu.

Hlavní autor studie varuje, že „blízký vztah mezi mírou produkce olova a koncentracemi olova v minulosti naznačuje, že bez řádné regulace budeme nadále pociťovat nepříznivé účinky toxického znečištění kovů na zdraví“.

Earl dodává, že i zelené technologie, jako jsou solární panely, které se časem zhoršují, uvolňují jejich toxické prvky Ve vzduchu dýcháme když se zhroutí. Zjištění může vést k budoucím studiím, aby našly v našich kostech více olova než kdykoli předtím.

„Jakékoli rozšířené používání kovů musí jít ruku v ruce s průmyslovou hygienou, ideálně bezpečnou recyklací kovů a zvýšenými environmentálními a toxikologickými hledisky při výběru kovů pro průmyslové použití.“

Studie se objevuje v časopise Environmentální věda a technologie.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.