Tito lidé uspěli ve svých sportech, pak se stali hvězdami pokeru

 

Poker, který se v posledních letech stal velmi populárním a nepřehlédnutelným, stále přitahuje mnoho nadšenců. Poker, který vyžaduje nadprůměrné duševní a někdy i fyzické zdroje, je pro mnohé víc než pouhá karetní hra nebo hra náhody. Lze ho tedy považovat za sport?

Může být společenská hra sport?

Slovníky za sport považují „buď tělesnou činnost zaměřenou na zlepšení fyzické kondice, nebo soubor tělesných cvičení ve formě individuálních nebo kolektivních her, které zpravidla vedou k soutěžím a jsou provozovány při dodržování určitých přesných pravidel“. Podle takové definice se zdá být obtížné zařadit poker do této kategorie. Kdo může tvrdit, že při karetní hře ztrácíte kalorie a že hráč pokeru je díky svému tréninku sportovec? Šachy, které také nejsou „skutečnou“ fyzickou aktivitou, však byly v roce 1999 oficiálně uznány MOV (Mezinárodním olympijským výborem) za sport.

Turnaje a organizované hraní

Pokud systematicky pracujete na efektivitě své hry, motivaci, koncentraci, analýze sebe i soupeře, můžete oprávněně říci, že poker je sport. Navíc v pokeru již několik desetiletí funguje organizované hraní, které od přelomu století, s rozvojem online platforem, láká stále více hráčů, kteří poker nejdříve berou jako hobby, ale velké procento z nich se nakonec překlopí do kompetitivního pojetí. Takoví hráči se pak snaží zůčastnit tzv. main eventů, což jsou velké pokerové turnaje s účastí profesionálních či poloprofesionálních hráčů a ambiciózních adeptů. Poslední dobou přibývá možností, jak se kvalifikovat na největší pokerové turnaje i online z pohodlí domova a komu se taková věc poštěstí, nemusí to být naposledy, protože poker, přestože obsahuje prvek náhody, vyžaduje především koncentraci, bystré myšlení, skvělý odhad soupeře a, pokud chcete uspět mezi nejlepšími, obrovské množství zkušeností.

READ  Česká mezzosopranistka Margeta Kučrová a klavírista Ivo Kahánek zachycují kouzlo Bohuslava Martiniho a Benjamina Brittena.

Recept na úspěch

Jak už bylo řečeno, poker obsahuje prvek náhody, ale učitě není náhodou, že nemalá část lidí, kteří uspěli ve světové špičce, byli ještě předtím úspěšní v jiném sportu nebo herním odvětví a jistým způsobem tak měli vrozené předpoklady, nebo si je vybudovali. Příkladem takového “dříče” je třeba Španěl Ramón Colillas, který měl ve svém “předpokerovém” období našlápnuto na skvělou kariéru profesionálního fotbalisty, kterou pak vyměnil za studium sportovních věd a krátce pracoval jako fotbalový trenér. Současně se věnoval také pokeru, nejdříve online, pak živě a od roku 2018 sbírá skvělá umístění po celém světě.

O šachách už zde byla zmínka a určitě by nebylo žádné překvapení, kdyby se nějaký šachista stal úspěšným hráčem pokeru. Ve skutečnosti jich je hned několik, kteří se pohybují ve světové špičce, ale nejvíce mezi nimi vyčnívá prototyp renesanční ženy.  Jmenuje se Jennifer Shahade, je mistryní v pokeru a svůj první velký úspěch zaznamenala v roce 2013 na turnaji PokerStars Open Face High Roller Championship v Praze. Je také známá tím, že napsala několik knih o šachách, které hraje od svých mladých let. Jennifer Shahade je držitelkou titulu ženské velmistryně v šachu a dvojnásobnou mistryní USA, za zmínku také stojí to, že v roce 1988 vyhrála šachové mistrovství USA juniorů.

V pokeru bývají úspěšní také lidé, kteří se věnovali jiným karetním hrám, byť tento příklad je poněkud zvláštní. Čech Jakub Šlemr se věnoval fantasy sběratelské karetní hře Magic the Gathering tak intenzivně, až se stal v roce 1997 mistrem světa a na top turnajích po několik let pravidelně figuroval ve světové desítce. Po ukončení kariéry v Magic the Gathering se věnoval jiným hrám, než v roce 2004 zakotvil u online pokeru, od kterého přešel k živým turnajům a od roku 2008 sbírá umístění, která mu zajišťují slušný vedlejší příjem.

READ  Český pilot zemřel po nárazu do domu během letecké show

Všechny tyto tři osobnosti spojuje obrovská soutěživost, cílevědomost a pracovitost. To jim umožnilo být úspěšnými prakticky ve všem, čemu se věnovaly.

Od online hraní k účasti na akcích po celém světě

Online platformy jako PokerStars, která patří k vůbec největším poskytovatelům online pokeru a organizátorům živých turnajů, nabízejí nejrůznější typy turnajů prakticky denně, na některých portálech narazíte dokonce na možnost zahrát si nějaký turnaj menšího formátu každých několik hodin. Takové akce jsou skvělá oddechová zábava a také výborná možnost, jak nasbírat zkušenosti pro větší turnaje, které neprobíhají tak často a zpravidla je nutné si do nich “vysloužit” vstupenku výhrou v tzv. Satelitu. Dobré umístění ve větším turnaji pak může hráči zajistit účast na nějaké živé akci a splnit si tak sen o sportovním úspěchu, který není založen na štěstí, ale na tvrdé práci, která je jediným receptem na to, jak si dobré výsledky držet dlouhodobě.

You May Also Like

About the Author: Danielle Brown

"Přátelský průkopník popkultury. Hodně padá. Sociální média geek. Obecný fanatik do kávy. Televizní nadšenec. Potížista."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *