Tisíce lidí se účastní pravicového shromáždění proti španělské vládě

Tisíce lidí se účastní pravicového shromáždění proti španělské vládě

MADRID (Reuters) – Tisíce lidí se v sobotu sešly v centru Madridu, aby protestovaly proti socialistické vládě a obvinily ji z podkopávání ústavy na shromáždění podporovaném pravicovými stranami.

Demonstranti se shromáždili na náměstí Plaza de Cibeles před radnicí, mávali španělskými vlajkami, vyzývali premiéra Pedra Sancheze k rezignaci a křičeli „zrádce“.

Vyzvala více než 100 skupin – včetně konzervativní opoziční Lidové strany, středopravicových Ciudadanos a krajně pravicové Vox – aby se shromáždily pod heslem „Za Španělsko, za demokracii a ústavu“.

Řečníci napadli vládu kvůli řadě politik a rozhodnutí, od propuštění obhájců nezávislosti Katalánska až po její dohody s regionálními separatistickými stranami. Podle odhadů místní vlády se zúčastnilo asi 30 000 lidí.

Lídr Vox Santiago Abascal, jediný vůdce strany přítomný v davu, řekl, že vláda „pošlapala ústavu tím, že zavřela Španěly“, s odkazem na blokování koronaviru.

Asi 200 kilometrů (120 mil) odtud v severozápadním městě Valladolid Sanchez na socialistickém shromáždění řekl, že demonstranti v Madridu se staví za „uniformy“, a tedy za „diskriminaci“ ve Španělsku.

V červnu 2021 Sanchezova vláda omilostnila devět uvězněných vůdců neúspěšné snahy o nezávislost Katalánska z roku 2017 „v duchu dialogu“. Její nedávné rozhodnutí nahradit trestný čin pobuřování méně závažným trestným činem narazilo na odpor pravice.

Další reportáže Eleny Rodriguez, Jessicy Jones a Michaela Gorea; scénář napsala Jessica Jones; střih Andrew Heavens

Naše standardy: Thomson Reuters Trust Principles.

READ  4 Američané opouštějí Afghánistán, když Blinken přijíždí do Kataru

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *