Tisíce lidí blokují silnice po celém Srbsku na protest proti vládě

Bělehrad (Reuters) – Tisíce lidí zablokovaly silnice po celém Srbsku na protivládní protest proti dvěma novým zákonům, které podle ekologů umožní zahraničním společnostem využívat místní zdroje.

Srbská vláda nabídla nerostné zdroje společnostem včetně čínské Zijin Copper Mining Company (601899.SS) a Rio Tinto (RIO.L). Ekologičtí aktivisté tvrdí, že projekty znečišťují půdu a vodu v této balkánské zemi.

Protest je bolestí hlavy pro vládnoucí Lidovou pokrokovou stranu vedenou prezidentem Aleksandarem Vučičem před parlamentními a prezidentskými volbami v příštím roce.

Zaregistrujte se nyní a získejte bezplatný neomezený přístup na reuters.com

Tisíce lidí se shromáždily na hlavním mostě v hlavním městě Bělehradě a skandovaly „Rio Tinto, pryč od Driny.“

Drželi transparenty s nápisy „Zastavte investory, zachraňte přírodu“, „V Srbsku se přírody nevzdáváme“ a „Za zemi, vodu a vzduch“.

Silniční bloky byly zřízeny po celém Srbsku, včetně druhého největšího města v Novém Sadu, v západním Srbsku v Šabacu, Uzice a Niši na jihu, v Zajecaru na východě.

Protivládní demonstranti nosí masky během protestu v Bělehradě, Srbsko, 4. prosince 2021. REUTERS/Goran Tomaševič

„Důvodem (protestovat) je ochrana naší země, vody a vzduchu. Nechceme být prodáni levně,“ řekl Stefan, student protestující v Bělehradě.

Rio slíbilo, že bude dodržovat všechny místní a evropské normy v oblasti životního prostředí, ale ekologové tvrdí, že jeho plánovaný lithiový důl v hodnotě 2,4 miliardy dolarů nevratně znečišťuje pitnou vodu v regionu.

Demonstranti jsou naštvaní na zákon o referendu přijatý minulý měsíc, který lidem ztíží protesty proti znečišťujícím projektům, a také na nový zákon o vyvlastnění, který státu usnadňuje získávání soukromých pozemků.

Prezident Aleksandar Vucic zveřejnil na svém osobním účtu na Instagramu fotografii z vesnice Gornje Nedeljice, kde Rio Tinto již začalo skupovat pozemky pro budoucí projekt lithia.

READ  Severní Korea poprvé oznámila případ COVID-19

Jakmile bude dokončena environmentální studie projektu, Fučík řekl, že vypíše referendum, které lidem umožní rozhodnout, zda má být projekt realizován.

„Všechno, co dnes postavíme, necháváme našim dětem,“ napsal Vucic na Instagram.

(Tento příběh opravuje číslo v odstavci 8 na 2,4 miliardy dolarů místo 2,4 milionu dolarů)

Zaregistrujte se nyní a získejte bezplatný neomezený přístup na reuters.com

(Reportáž Aleksandar Vasovic a Ivana Sekularak) Střih Kristina Fincher

Naše kritéria: Thomson Reuters Trust Principles.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.