Tisíce dalších prchají před řeckými požáry uprostřed vlny veder

Athény, Řecko (AFP) – Tisíce lidí v Řecku uprchly do bezpečí před požárem severně od Athén brzy v pátek, když hasiči zahájili noční bitvu, aby zabránili plamenům dostat se do obydlených oblastí, elektrických instalací a historických památek.

Na nedalekém ostrově Evia zahájila řecká pobřežní stráž intenzivní operaci s hlídkovými čluny a speciálními loděmi k evakuaci stovek obyvatel a rekreantů po moři, když po celé zemi během dlouhé vlny veder hořely desítky požárů.

Jeden z nejdivočejších požárů se přehnal lesními oblastmi 20 kilometrů severně od hlavního města a zničil další domovy. Pozemní hasiči několika stovek hasičů vykopali ohniště a uhasili plameny.

Provoz byl zastaven na hlavní dálnici země spojující Atény se severním Řeckem, protože posádky se pokoušely použít silnici jako protipožární zábranu, než letadla svrhávající vodu obnovila své lety za prvního světla. Jiskry a hořící šišky ale nesly oheň po dálnici v několika bodech.

Zdravotníci uvedli, že několik hasičů a dobrovolníků bylo s popáleninami převezeno do nemocnice. Ministr zdravotnictví Vassilis Kikilias řekl, že devět lidí bylo převezeno v sanitkách do nemocnic v Aténách z požáru severně od řecké metropole, tři z nich měli problémy s dýcháním, zatímco dalších 11 bylo ošetřeno ve zdravotním středisku v Evii.

“Jsme desátý den velké vlny veder postihující celou naši zemi, což je nejhorší vlna veder co do intenzity a trvání za posledních 30 let,” řekl děkan Hasičského záchranného sboru. Řekl generál Aristoteles Papadopoulos.

Ve čtvrti Drosopiji severně od Athén se rezident Giorgos Hatzisperos vydal v pátek ráno zkontrolovat svůj dům poté, co nařídil jeho vystěhování předchozí odpoledne. Jen ohořelé zdi jednopatrového domu spolu se dvěma dětskými koly zůstaly ve spíži jaksi nepoškozeny. Uvnitř stoupal kouř z knihovny, která stále hořela.

READ  Loď plující pod vlajkou Panamy najela na mělčinu v severním Japonsku, rozdělena na dvě části

„Nezbývá nic,“ řekl Hatzisperus. Vyzval svou matku, která ho doprovázela, aby odešla, aby ji ušetřila, když uviděla jejich zničený domov.

V jižním Řecku bylo ve čtvrtek a v pátek ráno evakuováno téměř 60 vesnic a osad, přičemž na většině území se očekávalo zhoršení předpovědi počasí a silný vítr.

Požáry šlehaly na ostrově Evia, severovýchodně od Athén, a na více místech v jižním Peloponésu, když byly plameny uhaseny, než dorazily k památkám v Olympii, rodišti starověkých olympijských her.

Byl zachráněn také letní palác mimo Athény, který kdysi používala bývalá řecká královská rodina.

Pobřežní stráž v Evii uvedla, že hlídkové čluny, soukromé lodě a výletní lodě evakuovaly přes noc 631 lidí a do pátečního časného rána z pláží na severovýchodním pobřeží ostrova. Hlídky pobřežní stráže pokračovaly podél pobřeží.

V pátek a o víkendu přijely poskytnout hasičské jednotky, vodní kapky, helikoptéry a vozidla z Francie, Rumunska, Švédska a Švýcarska, aby poskytli pomoc. Hasičské čety a letadla z Kypru již byly v Řecku, protože Evropská unie zvýšila svoji podporu pro země zasažené požárem v jihovýchodní Evropě. Vlna veder také způsobila smrtící požáry v Turecku a v celém regionu.

“Naší prioritou byla vždy ochrana lidského života, následovaná ochranou majetku, přírodního prostředí a kritické infrastruktury.” Za těchto okolností je dosažení všech těchto cílů současně jednoduše nemožné, řekl premiér Kyriakos Mitsotakis ve čtvrtek večer v televizním projevu. Řekl, že požáry ukazují „realitu klimatických změn“.

Více než 1 000 hasičů, k nimž se přidala armáda a týmy dobrovolníků, a také téměř 20 letadel a helikoptér, které shazují vodu, bojuje s pěti velkými požáry po celé zemi, uvedli hasiči.

V roce 2018 zemřelo více než 100 lidí, když rychle se pohybující lesní požár zachvátil přímořskou osadu východně od Athén. Některé z obětí se utopily při pokusu o útěk po moři před dusivým kouřem a plameny poté, co byly uvězněny na pláži.

READ  Rovníková Guinea uzavírá své velvyslanectví v Londýně

____

Picatoros hlášen z řeckého Argostoli. Thanassis Stavrakis přispěl do Drosobigi, Řecko.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *