Ťiang Ce-min, vůdce Číny, zemřel po protestech na náměstí Nebeského klidu ve věku 96 let

Ťiang Ce-min, vůdce Číny, zemřel po protestech na náměstí Nebeského klidu ve věku 96 let

Brutální kapitalismus podporovaný panem Ťiangem a panem Zhouem vytvořil širokou propast mezi bohatými a chudými, i když vyvolal velký počet chudoby a podpořil kulturu úřední korupce a nepotismu.

„V některých ohledech to byl začátek tohoto postoje žij a nechej žít ke korupci, na kterou Si Ťin-pching nyní útočí,“ řekl. Joseph Fewsmithprofesor na Bostonské univerzitě, který studuje čínskou politiku vedení.

V době, kdy pan Jiang odešel z vedení strany v roce 2002 az prezidentského úřadu v roce 2003, jeho vliv a sebevědomí narostly do té míry, že se zdráhal opustit politickou scénu. (Jeho nástupce Chu Ťin-tchao již jmenoval pan Ding.)

Pan Jiang zůstal předsedou Ústřední vojenské komise strany a dohlížel na Lidovou osvobozeneckou armádu do roku 2004a poté i nadále hrála zadní roli v propagačních akcích. Zasvěcenci strany uvedli, že pan Ťiang využil svého vlivu k vytvoření sestavy vedení, kterou pan Xi zdědil, když se v listopadu 2012 stal vůdcem strany.

V srpnu 2015 vydal Lidový deník, hlavní stranický list, neobvykle strohé varování, že Vysloužilí lídři by se měli držet stranou politiky A „uklidnit“ se jako šálek čaje po odchodu hosta. Komentář vyvolal zvěsti, že pan Xi byl naštvaný snahou pana Ťianga uplatňovat moc v zákulisí, ale tito dva muži se brzy poté objevili na pódiu s bývalým prezidentem Chu Ťin-tchaem. Během vojenské přehlídky v Pekingu.

Ale vliv Ťianga a jeho skupiny spojenců, někdy známé jako šanghajská frakce, v posledním desetiletí vybledl. Na sjezdu komunistické strany minulý měsíc pan Xi sestavil nový stálý výbor politbyra, Sedm mužů, kteří řídí Čínu, který se skládá výhradně z jeho věrných, bez úředníků s úzkými vazbami na jeho předchůdce, pana Ťianga a pana Ťianga. on je.

„Jiang Zemin pokračoval ve vlivu i poté, co odstoupil, ale poškodilo to jeho pověst,“ řekl pan Yang, pekingský historik. „Udělal to, protože mu vyhovovala moc, ale také proto, že kolem něj byl kruh lidí, kteří na něj spoléhali a lichotili mu, aby uvěřil, že je nepostradatelný.“

READ  Ruské volby 2024: Vše, co potřebujete vědět, jak se Putin snaží zajistit pátý mandát

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *