Teploty stoupají o miliony, protože Spojené království čelí varování před extrémními horky

LONDÝN (AFP) – Miliony lidí v Británii zůstaly v pondělí uvnitř budov nebo hledaly stín během vůbec prvního varování země před extrémními horky, když se kontinentální Evropou prohnalo horké a suché počasí. Během minulého týdne se přesunula na sever a narušila cestování, zdravotní péči a školy.

Varování před červeným vedrem pokrývá velkou část Anglie a má trvat až do úterý, kdy teploty nejprve dosáhnou 40 stupňů Celsia (104 stupňů Fahrenheita), což podle Met Office představuje riziko vážného onemocnění a dokonce smrti u jinak zdravých lidí. Britská meteorologická agentura.

Nejvyšší zaznamenaná teplota v Británii je 38,7 stupně Celsia (101,7 Fahrenheita), což je rekord z roku 2019. Země není vůbec připravena se s takovým vedrem vypořádat – většina domácností, škol a malých podniků v Británii nemá klimatizaci.

Met Office uvedl, že vesnice Cavendish ve východní Anglii dosáhla do 15:00 teploty 37,5 °C (99,5 °F) a Wales prozatímně zaznamenal nejvyšší teplotu v historii, rekord 37,1 °C (95,5 °F) v Howarden na severovýchodě. Wales.

V celém Spojeném království bylo hlášeno, že nejméně čtyři lidé se utopili v řekách, jezerech a nádržích, když se snažili uklidnit.

Zatímco pondělí může přinést rekordní maxima v jihovýchodní Anglii, očekává se, že teploty dále porostou, jak se teplý vzduch v úterý přesune na sever, řekla Penelope Endersby, generální ředitelka Met Office. Varování před vážnými horky se vztahuje od Londýna na jihu až po Manchester a Leeds na severu.

„Takže zítra skutečně vidíme šanci o 40 stupňů vyšší a teploty ještě vyšší,“ řekl Endersby BBC. „Čtyřicet jedna není mimo. Máme dokonce 43 sekund ve formě, ale doufáme, že to nebude tak vysoké.“

Horké počasí se od minulého týdne přehnalo jižní Evropou a vyvolalo požáry ve Španělsku, Portugalsku a Francii. Téměř 600 úmrtí souvisejících s horkem bylo hlášeno ve Španělsku a Portugalsku, kde teploty minulý týden dosáhly 47 stupňů Celsia (117 Fahrenheitů).

READ  Ruští investigativní novináři zdůrazňují překvapivá zjištění týkající se otrav Putina a Navalného

Klimatičtí experti varují, že globální oteplování vedlo ke zvýšení frekvence extrémních jevů počasí, protože studie ukázaly, že pravděpodobnost, že teploty ve Spojeném království dosáhnou 40 stupňů Celsia, je desetkrát vyšší než v předindustriální éře. Sucha a vlny veder související se změnou klimatu To také ztěžovalo boj s lesními požáry.

Úředníci v regionu Gironde na jihu Francie oznámili plány na evakuaci dalších 3500 lidí z měst ohrožených zuřícím požárem. Více než 1500 hasičů a vodních bombardovacích letadel se snaží uhasit plameny v suchých borových lesích v oblasti.

V Británii vlakoví dopravci požádali zákazníky, aby necestovali, pokud to není nezbytně nutné, a uvedli, že horko pravděpodobně pokřiví koleje a naruší dodávky energie, což povede k vážným zpožděním. Některé silnice jezdily nízkou rychlostí nebo byly úplně uzavřeny od poloviny odpoledne, kdy měly teploty vrcholit.

Lety byly na londýnském letišti Luton přerušeny kvůli tomu, co bylo popsáno jako „povrchová závada“ na dráze v parných teplotách. Letiště uvedlo, že na místo byli povoláni inženýři a probíhají opravy.

Některé lékařské schůzky byly zrušeny, aby se uvolnil tlak na zdravotnictví. Některé školy se uzavřely, jiné zřídily brouzdaliště a vodní sprchy, aby se děti ochladily. Většina britských škol ještě není na léto zavřená.

Smrtelné vedro dokonce přimělo Parlament, aby uvolnil svůj přísný dress code. Předseda Dolní sněmovny uvedl, že muži by se tento týden mohli obejít bez saka a kravat.

Vysoké teploty jsou ještě více šokující, protože Británie má obvykle velmi mírné letní teploty. V celé Velké Británii se průměrné teploty v červenci pohybují od 21 °C (70 °F) do 12 °C (53 °F).

Pondělní soumrak ale vedra neztlumí, Met Office předpovídá o půlnoci v Londýně teploty až 29 stupňů Celsia (84 Fahrenheitů). Její hlavní meteorolog Paul Davies řekl, že pondělní noc bude „extrémně tísnivá“ a bude těžké spát.

READ  Kdo přeskočí dvě písmena abecedy v pojmenování varianty Omicron

„Zítra je den, kdy se opravdu obáváme o dobrou šanci dostat se na 40 nebo 41 stupňů Celsia, a přesto všechny zdravotní stavy, které s sebou tyto vysoké teploty přinášejí,“ řekl.

___

Sledujte zpravodajství o počasí Associated Press na https://www.apnews.com/climate

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.