Tento děsivý asteroid se téměř srazí se Zemí, před 24 hodinami se nebezpečně přiblížil

Tentýž astronom, který objevil asteroid dvě hodiny před srážkou, objevil další asteroid jen několik hodin předtím, než se přiblížil ke srážce se Zemí.

Opět se stalo něco velmi nebezpečného! Stejný astronom, který minulý týden objevil 2022 EB5 hodin před dopadem na Zemi poblíž západního pobřeží Grónska, zahlédl další děsivý asteroid. Naštěstí se tentokrát srážce asteroidu se Zemí vyhnula, když procházel naší planetou, ale ne dříve, než se směle přiblížil k Zemi. V noci na 25. března našel maďarský astronom Krisztian Sarneczky při pozorování hvězd nový asteroid. Asteroid byl objeven jen několik hodin předtím, než proletěl děsivě blízko Země. Vzdálenost mezi tímto asteroidem a Zemí byla pouhých 8700 kilometrů! To je ještě menší než vzdálenost mezi satelity GPS na obloze a Zemí. Asteroid byl krátce pojmenován astronomem SAR2594, ale kvůli organizované astronomické klasifikaci byl pojmenován 2022 FD1.

Sarneczky to oznámil na Twitteru, aby oznámil svůj objev. V příspěvku napsal: „Přibližně znovu 🙂 Nově objevený asteroid # Sar2594 proletí cca. 15100 km od Země kolem 09:10 UTC. Poloměr Země minus = 8700 km nad povrchem. Přibl. Astronomové „lovce asteroidů“ na mikroblogovací stránce jsou v poslední době velmi plodní v objevování těchto nebeských těles. Přesně také spočítal, že asteroid 2022 FD1 proletí zemským stínem před jakýmikoli většími vesmírnými observatořemi.

Asteroid je nebezpečně blízko ke srážce se Zemí

Přestože je tento okamžik pro astronoma velmi výjimečný, neměli bychom zapomínat, že pokud by došlo k dopadu asteroidu, mohlo to pro mnohé snadno způsobit katastrofu. Zatímco velikost asteroidu nebyla velká na 2-4 metry, pohybovala se extrémně vysokou rychlostí 40 265 mil za hodinu. Pro srovnání, rychlost zvuku je asi 40krát. Při této rychlosti byl i náraz asteroidu na zemský povrch nepravděpodobný, mohl způsobit sonický výbuch a způsobit značné škody v městském prostředí. Nejděsivější na tom je, že nebýt Sarnickiho, možná by zůstal bez povšimnutí.

READ  Asteroid zabíjející dinosaury vyprodukoval obrovskou tsunami téměř míli vysokou

Tyto obavy nejsou bezdůvodné. Astronom také tweetoval, že asteroid změnil svůj sklon při průchodu Zemí vlivem gravitační síly naší planety. Pokud se odchýlíte dále, můžete narazit na zem. Zajímavé je, že asteroid 2022 FD1 byl v databázi NASA zaznamenán jako třinácté nejbližší přiblížení k Earth Near-Earth Object (NEO) a nedošlo k žádnému dopadu. To znamená, že existuje pouze 12 dalších asteroidů, které se přiblížily k Zemi a nezpůsobily srážku asteroidu se Zemí.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.