Teleskop Webb zachycuje ty nejvzdálenější galaxie, jaké kdy byly spatřeny

Vesmírný teleskop Jamese Webba od NASA odhalil nejvzdálenější galaxie, jaké kdy byly objeveny, z nichž některé pocházejí z doby pouhých 300 milionů let po vytvoření vesmíru při Velkém třesku – v době, kdy byl vesmír jen 2 % svého současného stáří.

Prvotní galaxie byly nalezeny mezinárodním týmem vědců, kteří byli zodpovědní za návrh dvou nejnovějších přístrojů JWST. První přístroj, známý jako Near Infrared Camera (NIRCam), má za úkol pozorovat malý kousek noční oblohy v souhvězdí Fornax.

V průběhu 10 dnů NIRCam pozoroval světlo ze skupiny téměř 100 000 galaxií na devíti infračervených vlnových délkách. Z tohoto souboru dat astronomové izolovali 250 nejslabších a nejčervenějších galaxií a zaměřili je pomocí dalšího přístroje JWST – Near Infrared Spectrometer (NIRSpec).

NIRSpec je navržen tak, aby shromažďoval světlo vyzařované nebeskými tělesy a rozkládal ho na jednotlivé barvy. Tento proces vytváří duhové grafy nazývané spektra. Astronomové mohou analyzovat spektra galaxie, aby objevili vše od jejího elementárního složení až po počet hvězd v ní a dokonce i její vzdálenost od Země.

Ten se vyrábí měřením jevu známého jako rudý posuv. Světlu ze vzdálených galaxií může trvat miliardy let, než se dostane na naši planetu. Během této doby se vlnové délky tohoto světla natahují a prodlužují, přičemž se pomalu přesouvají do „červené“ části světelného spektra.

Když světlo putuje k Zemi ze svého zdroje, nevyhnutelně projde obrovskými mračny mezihvězdného prachu a plynu. O těchto oblacích je známo, že dobře absorbují určité vlnové délky světla, zatímco jiným umožňují relativně nerušený průchod. Tato interference vytváří zřetelný vzor v duhovém spektru.

Grafika znázorňující polohy a rudé posuvy galaxií Anton M. Koekemoer (STScI), Christopher Willmer (University of Arizona), tým JWST PEARLS Zpracování obrazu: Rolf A. Jansen (ASU), Alyssa Pagan (STScI))

Grafika znázorňující polohy a rudé posuvy galaxií Anton M. Koekemoer (STScI), Christopher Willmer (University of Arizona), tým JWST PEARLS Zpracování obrazu: Rolf A. Jansen (ASU), Alyssa Pagan (STScI))

READ  Vypuštění NASA může vyprodukovat krátkou polární záři, kterou lze vidět ze západního Michiganu

Vědci byli schopni zjistit stáří a vzdálenost vzdálených galaxií pozorováním toho, jak moc se vzory ve spektrech posunuly z jejich očekávaných míst v důsledku rudého posuvu.

Pomocí této techniky vědci objevili čtyři enormně starověké galaxie, které leží v datech JWST, o nichž se předpokládá, že vznikly pouhých 300 milionů let po vytvoření vesmíru při velkém třesku. Díky tomu je o 100 milionů let mladší než nejstarší galaxie, kterou kdy Hubbleův vesmírný dalekohled objevil.

To znamená, že světlo detekované JWST opustilo svůj zdroj asi před 13,4 miliardami let, v době, kdy byl vesmír jen 2 % svého současného stáří. Rekordní stáří galaxií z nich učiní neocenitelné pro vědce, kteří se snaží odhalit evoluční tajemství raného vesmíru.

„Je obtížné porozumět galaxiím bez pochopení počátečních období jejich vývoje,“ vysvětlil astronom Sandro Takela z University of Cambridge, který je spoluautorem studie popisující zjištění. University of Arizona). „Stejně jako u lidí, hodně z toho, co se stane dál, závisí na vlivu těchto raných generací hvězd.“

„Tolik intergalaktických otázek čekalo na Webbovu transformační příležitost a jsme nadšeni, že můžeme hrát roli při odhalování tohoto příběhu.“

Držte se IGN, abyste měli přehled o nejnovějším a nejpodivnějším vývoji ve světě vědy.

Obrazový kredit: Northrop Grumman.

Anthony je nezávislý přispěvatel, který pro IGN pokrývá novinky z oblasti vědy a videoher. Má více než osm let zkušeností s převratným vývojem v různých vědeckých oblastech a není absolutně čas vás oklamat. Sledujte ho na Twitteru @BeardConGamer

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *