Teleskop Jamese Webba detekuje objekty velikosti Jupitera plující ve vesmíru a astronomové jsou bezradní

Teleskop Jamese Webba detekuje objekty velikosti Jupitera plující ve vesmíru a astronomové jsou bezradní

Tyto objekty se nazývaly binární objekty o hmotnosti Jupitera nebo JuMBO.

Vesmírný dalekohled Jamese Webba (JWST), nejvýkonnější dalekohled vyvinutý lidstvem, byl schopen pozorovat „planety“ velikosti Jupiteru, volně se vznášející ve vesmíru a nespojené s žádnou hvězdou. BBC zmíněno. Tyto objekty se nazývaly binární objekty o hmotnosti Jupitera nebo JuMBO.

Při průzkumu mlhoviny v Orionu bylo pomocí kosmického dalekohledu Jamese Webba identifikováno asi 40 párů. Je pozoruhodné, že tyto objekty jsou příliš malé na to, aby je bylo možné považovat za hvězdy, ale také zpochybňují tradiční definici planety, protože neobíhají kolem své mateřské hvězdy. Až dosud tyto záhadné objekty nechávaly astronomy bezradné a snažily se je vysvětlit.

Tým Evropské vesmírné agentury (ESA) nabídl dvě možná vysvětlení původu těchto masivních objektů. První je, že tyto objekty vznikly z oblastí v mlhovině, kde hustota hmoty nebyla dostatečná k vytvoření úplných hvězd.

Druhou možností je, že se jedná o planety, které se zformovaly kolem hvězd, ale nakonec byly „vyraženy“ gravitačními interakcemi.

“V současné době je preferována hypotéza vyloučení. Fyzika plynu naznačuje, že byste neměli být schopni vyrobit objekty o stejné hmotnosti jako Jupiter, a víme, že jednotlivé planety mohou být vyvrženy z hvězdných systémů. Ale jak vypálit páry těchto věcí dohromady? Právě teď nemáme odpověď. „Je to pro teoretiky,“ řekl hlavní vědecký poradce ESA. BBC novinky.

Mluvit k Metro.co.ukDr Ed Plumer, astronom z Royal Observatory Greenwich, řekl: „To se děje v mlhovině Orion, „hvězdné porodnici“ pro tvorbu hvězd, kde jsme již viděli vznikat stovky planetárních systémů. Společně to ukazuje na možnost, že naše současné modely a interpretace vzniku a vývoje planet nejsou tak úplné, jak bychom si přáli – a nemyslím si, že by žádný astronom tvrdil, že jsme v této oblasti astrofyziky vysvětlili vše. Pravděpodobně hledáme v něčem úplně jiném, než co kdo předtím viděl.

READ  Pravidelné cvičení snižuje riziko rozvoje Parkinsonovy choroby

Webbův dalekohled, který byl spuštěn v roce 2021 a začal shromažďovat data v roce 2022, přetvořil chápání raného vesmíru a zároveň pořídil úžasné snímky vesmíru. Od té doby, co začal pracovat, Webb odhalil existenci nejstarších známých galaxií a černých děr a uvolnil tak množství bezprecedentních dat. Webb je asi 100krát výkonnější než Hubbleův dalekohled.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *