Tarify USTR: USA oznamují nová zpožděná cla vůči šesti zemím v reakci na daně zaměřené na velké technologické společnosti شركات

Mezi šest zemí, na které se vztahují cla, stanovená na 25% na zboží v hodnotě přibližně 2 miliard USD, patří Rakousko, Indie, Itálie, Španělsko, Turecko a Spojené království. Kancelář obchodního zástupce USA uvedla, že další cla nebudou moci platit až 180 dní, zatímco USA budou nadále vyjednávat o navrhovaném globálním daňovém systému prostřednictvím procesu OECD a G-20.

Zahraniční vlády si již dlouho stěžují, že velké technologické společnosti jako Apple, Facebook a Google by jim měly platit více daní. Některé z nich nedávno vydaly daně konkrétně zaměřené na příjmy generované těmito společnostmi, včetně společností se sídlem v USA, jako jsou Facebook, Google a Amazon.

Spojené království například uvalilo 2% daň z příjmů z platforem sociálních médií, vyhledávačů a online tržišť s argumentem, že jelikož tyto společnosti těží z uživatelů se sídlem ve Velké Británii, zaslouží si Spojené království podíl na těchto výdělcích.

„Uplatňování současných pravidel pro daň z příjmu právnických osob na společnosti působící v digitální ekonomice vedlo k nesouladu mezi tím, kde jsou zdaňovány zisky, a kde je vytvářena hodnota,“ Vláda Spojeného království uvedla.

Reakce USA na daně z digitálních služeb odráží její opozici vůči diskriminační politice zaměřené na velké a úspěšné společnosti ze Silicon Valley s globálním dosahem. V březnu kancelář amerického obchodního zástupce navrhla odhadovaná částka 880 milionů USD na nová cla kombinovaná s těmito šesti zeměmi, a to uprostřed vyšetřování zahraničních daní podle § 301 obchodního zákona z roku 1974.

Konečné celní číslo ovlivňující více než 2 miliardy USD na zboží zahrnuje mimo jiné dovážené výrobky včetně krevet, koberců, kosmetiky, oděvů a videoherních konzolí.

„Spojené státy jsou i nadále odhodlány dosáhnout konsensu o mezinárodních daňových otázkách prostřednictvím procesů OECD a G20,“ uvedla ve svém prohlášení americká obchodní zástupce Catherine Taye. „Dnešní akce poskytují čas na to, aby tato jednání pokračovala v pokroku, přičemž bude zachována možnost uvalit cla podle článku 301, bude-li to v budoucnu oprávněné.“

READ  Ro Khanna kritizuje Bidena ohledně Sýrie a obviňuje Mohammeda bin Salmana z jeho prezidenta, že opustil Blízký východ

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *