Talentovaný na housle Gil Shaham vyzdvihuje zahájení Waco Symphony | Hudba

Talentovaný na housle Gil Shaham vyzdvihuje zahájení Waco Symphony |  Hudba

Waco Symphony Orchestra zahájí svou sezónu 2022-23 29. září koncertem, který zasáhne mnoho krásných míst.

Pro WSO je hostování houslisty Gila Shahama nejnovějším přírůstkem do řady talentovaných houslistů, kteří vystupovali se Symphony za posledních 60 let. Tento působivý tým zahrnuje jako Itzak Perelman, Joshua Bell, Pinchas Zuckerman, Midori, Aaron Rossand, Robert McDuffy a Nadia Salerno Sonnenberg.

Jedenapadesátiletému Shahamovi koncert přiměje přednést Houslový koncert Antonína Dvořáka, oblíbenou skladbu oblíbeného skladatele.

A pro dlouholeté příznivce WSO je vystoupení 29. září sladkou tečkou za výročím, 60. sezónou orchestru, což neznamená, že posledních 15 let zahrnujících velkou recesi a globální pandemii zavřelo více než několik amerických orchestrů. .

Lidé také čtou…

Shaham, jehož spojení umělecké brilantnosti a emocionální interpretace v jeho hře mu vyneslo mezinárodní uznání, se přestěhoval do Waco, protože jeho plán vystoupení se stále zotavuje z pandemie s nedávnými koncerty v severní části státu New York, Missouri a Oklahoma.

„Mám pocit, že jsou věci zpátky,“ řekl v nedávném telefonickém rozhovoru ze svého domova v New Yorku. „Věci, které byly odloženy, se vrátily na jaře a na podzim.“ „Mám pocit, že všichni jsou šťastní, že skládají hudbu. Ne že bychom to dříve považovali za samozřejmost, ale myslím, že si uvědomujeme, jak je to cenné.“

Minulý měsíc provedl Dvořákův houslový koncert s Boston Symphony Orchestra. Třívětý koncert se nehraje tak často jako slavnější violoncellový koncert a má více český příchuť v použití lyrické melodie a lidové hudby, zejména v poslední větě vycházející z rozzlobeného českého lidového tance.

„Lidé hrají na violoncellový koncert pořád, ale (houslový koncert) není nic jiného než mistrovské dílo,“ řekl Shaham. „Je to skvělé psaní, vždy plné překvapení.

READ  RTL bere "Big Switch Job"; Disney+ kupuje "Blinded"; Gino D'Acampo se vrací do Itálie - TBI Vision

„Tohoto skladatele jsem vždycky miloval,“ řekl houslista. „Mám pocit, že toho o jeho hudbě nevím dost.“ Tento pocit má i osobní dotek: Shaham se před lety při návštěvě Prahy setkal se členy Dvořákovy rodiny včetně svého vnuka. „Jsou to opravdu skvělí lidé,“ řekl.

Houslista amerického původu vyrůstal v Izraeli a svůj profesionální debut absolvoval jako teenager, ale vrátil se do Spojených států, aby zde studoval střední školu na Aspen School of Music, následovanou Juilliard School a Columbia University v New Yorku. Byl domovem většiny jeho života. Hrál s některými z předních kapel po celém světě, za svou kariéru získal v roce 1998 cenu Grammy, cenu Avery Fisher za rok 2008 a americký hudebník roku 2012.

Shaham má na svém kontě téměř třicet sólových a kapelových nahrávek, přičemž středem jeho repertoáru jsou orchestrální koncerty.

„Je to skutečně jeden z nejlepších houslistů naší doby,“ řekl hudební ředitel WSO Stephen Hyde, který bude mít tento listopadový koncert WSO svůj poslední koncert před odchodem z WSO. „Je to opravdu velká čest otevřít naši sezónu.“

V rámci Dvořákova koncertu zazní skladby Mozarta, Brahmse a současného skladatele Aarona Jay Kernese. „Mozartův úvod k ‚Kouzelné flétně“ pochází z jeho nejoblíbenější opery, která je plná zednářských odkazů a symbolů a byla napsána jen několik dní před debutem opery. Obvykle to pro Mozarta není opomíjené dílo,“ řekl Hyde. „Fungovalo to,“ řekl Hyde, aby byl komediální a hluboký.

Kernis, kterému je jako WSO téměř 61 let, použil hudbu svaté Hildegardy z Bingenu z 12. století jako výchozí bod pro své ohromné ​​éterické dílo „Musica Celestis“, dílo, které zazní na památku obětí 24. května 2022 střelba ve škole, řekl Hyde. v Ovaldi.

Program 29. září uzavírá Brahmsova „Variace na Haydnovo téma“, jejíž hlavní téma ve sboru St. Anthony’s Choir bylo tehdy chybně připisováno Haydnovi.

READ  Europa Distribution Prozkoumejte distribuci animovaných filmů na Cartoon Movie

Tématem této sezóny WSO je „The Magic of Music“, kterému Heyde připisuje schopnost hudby promlouvat k lidem napříč staletími, kulturou a geografií. „Hudba má moc nás všechny spojit,“ řekl. „Hudba je věc, která přináší naději a úctu všem.“

You May Also Like

About the Author: Jed Parkinson

"Introvert. Analytik. Zapálený řešitel problémů. Totální tvůrce. Baconaholik. Průzkumník. Obecný internetový fanatik. Televizní odborník."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *