Švýcarsko a Česká republika vyhrály turnaje ženského hokeje

Švýcarsko a Česká republika zahájily v pátek vítězstvími nad svými soupeřkami mistrovství světa žen v ledním hokeji.

Švýcaři porazili v Herningu Japonsko 3:1 a Češi ve Friedrichshafenu Maďarsko 7:1.

USA ve čtvrtek, v den zahájení šampionátu, porazily Japonsko 10:0, zatímco Maďarsko porazilo Německo.

Švýcaři a Češi pocítí v sobotu opakování hry. Švýcarští držitelé titulu Kanada a Česko se střetnou s Dánskem.

Japonsko se v pátek více soustředilo, ale Švýcarsko vždy vypadalo na to, aby se proklikalo bezgólovou první třetinou.

Spoluhráče Laura Stalter a Alina Müller vstřelily a vytvořily druhé branky, aby upevnily velení Švýcarska, a Lena Marie Lutz přidala do prázdné brány, když zbývalo 2:05 na třetí, ve kterém bylo Japonsko lepším týmem.

Brankář Miuyu Masuhara byl vynikající, zastavil 17 z 20 střel, ale byl stažen na 3:0 a Akane Shika nejprve skóroval poté, co promarnil šanci.

První mistrovství světa České republiky pod vedením nové trenérky Carla MacLeodové, dvojnásobné zlaté olympijské medailistky Kanady, bylo jednostranné a téměř dohráno až do konce Maďarska.

První branku vstřelila po 62 sekundách Klára Himlarová, o minutu později obránce Danila Bezová.

Obránkyně Tereza Radová a 16letá útočnice Adila Sabovalivová zvýšily na 4:0, než Maďarsko skórovalo před koncem druhé třetiny přes Aleksandru Husákovou. Maďarsko bylo zadrženo na sedm výstřelů.

Třetí třetina se skládala z gólů Natalie Milinkové, druhé Sabovalivové a Agáty Czarnovské.

Maďarská brankářka Aniko Nemeth čelila 45 střelám a předvedla 38 zákroků.

V sobotu se USA střetnou s Finskem, které bude bez suspendované Petry Nieminenové, a Švédsko se utká s Německem.