Světové hry 2022: Nejlepší ženy ve leteckých sportech

Světové hry 2022 se konaly v Birminghamu v Alabamě v USA v červenci 2022 a představily dva letecké sporty: pilotování padáků a vůbec poprvé závody s drony. Obě soutěže byly smíšené, soutěžili proti sobě piloti a piloti.

Abychom oslavili úspěchy atletek v leteckých sportech, dostihli jsme Cornelii Mihai (SAE), která skončila 7. v Canopy Piloting, a Thajku Wanrayu Wannapong, která se umístila na 10. místě v soutěži Drone Racing.


Foto: Mihai Cornelia, pilot padáku. Kredit (a titul): Javier Paz Ortiz

Cornelia Mihai: Pilot padáku

Cvičení s padákem mělo svůj debut na Světových hrách 2005 v Německu a bylo Mihaiho první TWG v roce 2013 v Cali v Kolumbii. V roce 2022 bylo celkem 34 parašutistů a Mihai byl jedním ze tří.

Jak vnímáte opětovnou účast na Světových hrách a jak byly letos organizovány?

TWG je skvělá akce a opravdu pochopíte, o čem mluvím, až když dorazíte. Jako parašutisté jsme zvyklí závodit na letištích a jsme tam většinou sami, žádní jiní sportovci z různých sportů. Být v Birminghamu se všemi ostatními v kampusu bylo skvělé. Opravdu jsem se cítil jako sportovec a je skvělé poznat lidi, kteří jsou stejně zapálení jako my, ale v různých sportech. Slavnostní zahájení je potěšením pro všechny. Dodnes si pamatuji ten pocit z kolumbijského Cali v roce 2013… Cítil jsem se jako olympionik!

Místo – Barber Motorsports Park – bylo také dobré. Myslím, že to bylo náročnější a omezující než v Polsku 2017 kvůli stromům kolem, ale nakonec jsme byli vybráni k účasti, takže jsem si byl jistý, že to každý podle toho zvládne. Bylo vzrušující vidět, kolik diváků jsme měli a všem se zdálo, že se jim náš sport líbí a mají ho rádi. Bylo by skvělé uspořádat více soutěží na místech, jako je toto… blíže městům, blíže lidem.

READ  Tybalt Benistant uzavírá MX2 pro Českou republiku s jasnou výhrou

Jaké triky jsi dělal, co tě letos potěšilo? Zkoušeli jste něco nového?

Pravidla pro volný styl byla letos také omezena (trochu se změnila oproti Polsku, takže jsme neměli moc volnosti), protože rozhodčí se snažili poskytnout lépe organizované a objektivní pravidlo volného stylu. Musel jsem své triky přizpůsobit požadavkům, takže jsem si v prvních dvou kolech vybral triky, které bych normálně nedělal („can-can“ – na obrázku v záhlaví – a „bumerang“) a byl jsem z nich trochu zklamaný. můj výkon ve třetím kole (‚Kombo kovboj – superman“), protože jsem nedokázal udělat jeden ze svých triků (mohu obviňovat stromy, které mi stojí v cestě, ale nakonec si myslím, že je to jen výmluva… mohl bych udělali lépe!)

Jaké byly vaše nejvýznamnější profesní úspěchy od poslední TWG? Jací jsou vaši další konkurenti v této sezóně?

  • Stříbrná medaile celkově – 9. Světový pohár FAI v paraglidingu – Dubaj, Spojené arabské emiráty
  • 3. místo – Mistrovství světa FAI Swoop Freestyle – 2018 – San Diego, USA
  • Bronzová medaile celkově – 2021 (2020) Mistrovství světa FAI v parašutismu – Mundial – Tanay, Rusko
  • Celkově bronzová medaile – 6. dubajské mezinárodní parašutistické mistrovství – Dubaj, Spojené arabské emiráty 2021

Nedávno jsem byl v italské Ravenně na italském národním šampionátu. Poté pojedu do Dánska a České republiky a poté se v říjnu zúčastním 9. mistrovství světa FAI v Dome Trial v Eloy, Arizona, USA.

V letošním roce závodily ve vedení padáků tři ženy, viděl jste, že do tohoto sportu vstoupilo více žen a jaký je váš názor na účast žen?

Vidím více žen, které jsou lepší ve vyskakování, ale bohužel nevidím mnoho z nich se zájmem soutěžit a nejsem si jistý proč. Myslím, že spousta lidí nevěří, že to dokážou, takže možná můžeme soutěže více rozšířit… Vím, že pár z nás soutěžících má obrovský vliv na ostatní ženy ve sportu, takže vše, co mohu udělat je říct jim: „Přidej se k nám, mohlo by se ti to líbit.“ Tenhle sport je víc, než si myslíte a můžete překvapit sami sebe – a lidi ;)“

READ  Kanaďan Laurent Dubriel získává na Světovém poháru na 500 metrů v Utahu další bronz

Nicméně… uznávám, že je to velmi těžký sport. Někdy máme těžké přistání a snažíme se dosáhnout lepšího skóre a obvykle máme zapáchající boty (z vody v bazénu!), ale jsou tak tvrdé a technické, že nikdy nejsou nudné!

Sledujte Cornelii

Wanraya Wannapong Drone Racer
Wanraya Wannabong na Světových hrách 2022. Fotografický kredit, Bruno Delors

Wanraya Wannabong: Pilot dronu

Závody dronů jsou pro Světové hry novým sportem a v této smíšené soutěži soutěžilo devět pilotek, z celkového počtu 31 soutěžících. Navzdory svému mladému věku (14) je Wannapong v komunitě dronových závodů dobře známá, protože byla mistryní FAI World Drone Racing 2018 a 2019.

Jaký máte pocit z účasti na Světových hrách, protože je to poprvé, co se závody dronů staly součástí této multisportovní akce?

Jsem potěšen, že mám tentokrát příležitost zúčastnit se celosvětové hry.

Jak se vám v soutěži dařilo, byl jste spokojený? A mohl byste nám, prosím, sdělit svůj model dronu?

Samozřejmě jsem rád, že je to to, co se mi líbí. A potkal jsem své přátele, kteří také závodili. Mezi komponenty v mých dronech patří AstroX, Motor, Tbs, Foxeer, Gemfan a Tattu.

Jací jsou vaši nadcházející konkurenti v této sezóně?
Další závod je v Jižní Koreji.

Soutěžilo deset žen: Viděli jste v letošním závodě dronů více žen, které vstoupily do tohoto sportu od jeho začátku?

Když jsem soutěžil poprvé, nebyly v soutěži žádné ženy.

Toto je velký nárůst, vzrušující zpráva pro komunitu závodů dronů!

Přezdívky Wanraya Wannabong:

  • Mistr světa FAI Drone Racing 2018
  • Mistr světa FAI Drone Racing 2019
  • Celkový vítěz 2018 China Drone Racing Open

Sledujte a uvidíte

Závodní piloti dronů TWG2022
Závodní piloti dronů na Světových hrách 2022. Foto: Bruno Delors

You May Also Like

About the Author: Barclay Todd

"Totální hudební narkoman. Student. Zombie fanatik. Pivní evangelista. Vášnivý televizní fanoušek. Certifikovaný spisovatel."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.