Světová zdravotnická organizace vyhlásila konec celosvětové zdravotní nouze Covid

Světová zdravotnická organizace v pátek uvedla, že Covid již není celosvětovou nouzovou situací pro veřejné zdraví. Světová zdravotnická organizace učinila prohlášení před více než třemi lety, 30. ledna 2020.

Generální ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus řekl, že rozhodnutí učinil na doporučení nouzového výboru WHO, který se ve čtvrtek sešel po 15.

„Tu radu jsem přijal,“ řekl Tedros. „Proto s velkou nadějí prohlašuji Covid-19 za celosvětovou zdravotní nouzi.“

Klasifikace WHO jako „nouzová situace v oblasti veřejného zdraví mezinárodního významu“ je omezena na nejzávažnější propuknutí onemocnění. Organizace přidělila označení sedmi ohniskům od roku 2007: opičí neštovice, COVID-19, Zika, chřipka H1N1, dětská obrna a ebola (která byla dvakrát označena za stav nouze).

Celosvětově počet úmrtí na covid za poslední tři měsíce neustále klesal, z více než 41 000 týdenních úmrtí na začátku ledna na přibližně 3 500 24. dubna. údaje WHO.

„Už více než rok má epidemie klesající tendenci, populace zvyšuje imunitu vůči očkování a infekcím, snižuje se úmrtnost a snižuje se tlak na zdravotní systémy. Tedros v pátek řekl, že tento trend umožnil většině zemí vrátit se k životu, jak jsme jej znali před Covid-19.

Poznamenal však, že na celém světě minulý týden každé tři minuty někdo zemřel na Covid – toto číslo zahrnuje pouze hlášená úmrtí.

„Nejhorší věc, kterou může každá země právě teď udělat, je použít tuto zprávu jako důvod ke snížení ostražitosti, k demontáži systémů, které vytvořila, nebo k tomu, aby vyslala svým lidem zprávu, že Covid-19 se nemusí bát.“ “ řekl Tedros.

Spojené státy se chystají ve čtvrtek ukončit nouzovou situaci v oblasti veřejného zdraví v souvislosti s Covidem. Toto označení platí od ledna 2020. Prezident Joe Biden minulý měsíc podepsal rezoluci, která ukončila národní nouzovou situaci Covid v zemi.

READ  Protesty proti zablokování v Melbourne odezněly, protože počet denních případů stoupá na úroveň epidemie

Týdenní úmrtnost ve Spojených státech dosáhla úrovně podobné těm, které byly zaznamenány v březnu 2020. Podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí země zaznamenává průměrně 158 denních úmrtí.

„Tyto zprávy znamenají, že je čas, aby země přešly z nouzového režimu na zvládání Covid-19 spolu s dalšími infekčními nemocemi,“ řekl v pátek Tedros.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *