Světová zdravotnická organizace říká, že opičí neštovice mohou být potlačeny, pokud budeme jednat hned

  • V současné době není potřeba hromadné očkování, říká tělo
  • Je zapotřebí více sdílení údajů o zásobách vakcín
  • Mimo Afriku bylo zatím hlášeno asi 300 případů

ŽENEVA (Reuters) – Země musí podniknout rychlé kroky k omezení šíření opičích neštovic a sdílet údaje o zásobách svých vakcín, uvedl v pátek vysoký představitel Světové zdravotnické organizace.

„Věříme, že pokud nyní přijmeme správná opatření, můžeme to snadno zvládnout,“ řekla Sylvie Briandová, ředitelka WHO pro připravenost na globální infekční rizika, na výročním shromáždění agentury OSN.

Opičí neštovice jsou obvykle mírná virová infekce, která je endemická v částech západní a střední Afriky.

Zaregistrujte se nyní a získejte bezplatný neomezený přístup na Reuters.com

Šíří se především prostřednictvím úzkého kontaktu a až do nedávného propuknutí nemoci je v jiných částech světa pozorována jen zřídka, což je důvod, proč nedávný výskyt případů v Evropě, Spojených státech a dalších regionech vyvolal poplach.

Dosud existuje asi 300 potvrzených nebo podezřelých případů v asi 20 zemích, kde se virus dosud neobíhal. Přečtěte si více

„Pro nás si myslíme, že hlavní prioritou je nyní pokusit se omezit tento přenos v neendemických zemích,“ řekl Briand na technickém briefingu pro členské státy.

Dodala, že mezi požadované postupy patří včasné odhalení a izolace případů a dohledání kontaktů.

Briand řekl, že členské státy by také měly sdílet informace o zásobách vakcín první generace proti neštovicím, které by mohly být také účinné proti opičím neštovicím. Přečtěte si více

„Nevíme přesně, kolik dávek je na světě dostupných, a proto vyzýváme země, aby přišly do WHO a řekly nám, jaké jsou jejich zásoby,“ řekla. Snímek z její prezentace popsal globální dodávky jako „extrémně omezené“.

Představitelé WHO prozatím nedoporučují hromadné očkování a místo toho navrhují cílené očkování, pokud je dostupné pro blízké kontakty nakažených lidí.

READ  Jak se hroznýši zachrání před udušením, když svou kořist zmáčknou k smrti

„Vyšetřování případu, sledování kontaktů a domácí izolace budou vaše nejlepší sázky,“ řekla Rosamund Lewisová, šéfka sekretariátu WHO pro neštovice, který je součástí nouzového programu WHO.

Zaregistrujte se nyní a získejte bezplatný neomezený přístup na Reuters.com

Střih Andrew Heavens

Naše kritéria: Thomson Reuters Trust Principles.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.