Svět – Optimismus zaměstnanosti se zlepšuje na úroveň před pandemií, ale nedostatek talentů dosahuje 15letého maxima

Svět – Optimismus zaměstnanosti se zlepšuje na úroveň před pandemií, ale nedostatek talentů dosahuje 15letého maxima

8. června 2021

Celosvětový optimismus zaměstnanosti se vrátil na úroveň, která nebyla zaznamenána od začátku pandemie, přičemž zaměstnavatelé ve 42 ze 43 zemí hlásí silnější meziroční vyhlídky na zaměstnání podle nejnovějšího výhledu zaměstnanosti společnosti ManpowerGroup.

V Hongkongu se očekává stálá náborová činnost.

Průzkum mezi více než 45 000 zaměstnavateli ve 43 zemích zjistil, že optimismus zaměstnanosti byl zmírněn nejvyšší úrovní globálního nedostatku talentů za 15 let, přičemž 69% zaměstnavatelů hlásilo potíže s obsazováním volných pracovních míst.

Zpráva ManpowerGroup zjistila, že vzhledem k tomu, že problémy s péčí o děti, problémy se zdravím a programy podpory v nezaměstnanosti přetrvávají, zaměstnavatelé hlásí potíže s obsazováním rolí, které nelze provést na dálku.

Mezitím zůstávají role související s technologiemi ve vysoké poptávce a logistika nevykazuje žádné známky návratu na předkrizovou úroveň, protože přechod k online maloobchodu vypadá, že bude pokračovat.

Poptávka roste v odvětvích výroby, pohostinství, volného času a cestování, protože průmyslová odvětví nejvíce zasažená pandemií začínají znovu získávat své pracovníky.

Evropští zaměstnavatelé uvádějí největší potíže při plnění otevřených rolí s největšími vlivy ve Francii, Rumunsku a Itálii. Společnosti v Číně, Indii a Jižní Africe se méně snaží najít kvalifikované pracovníky.

Nábor podle regionů

V EMEA se náborové plány zvýšily na 22 trzích a snížily se na dvou (Česká republika a Turecko).

Nejsilnější náborové záměry byly zaznamenány v Řecku (15%), Irsku (15%) a Chorvatsku (14%) a nejslabší v Jižní Africe (1%), České republice (4%) a Španělsku (4%).

S omezeními uzamčení zrušenými ve Velké Británii je výhled pro hotelový a maloobchodní sektor nejsilnější za poslední dva roky, a to na 8%.

Němečtí zaměstnavatelé mezitím očekávají v příštím čtvrtletí návrat na úroveň zaměstnanosti před Covidem-19, k čemuž přispěly částečně příznivé plány přijímání zaměstnanců ve finančních službách a podnikání, zatímco zaměstnavatelé ve zpracovatelském průmyslu hlásili své nejsilnější zaměstnanecké záměry za dva roky.

READ  AEW na DAZN | Pokročilá TV

V asijsko-pacifickém regionu došlo ve srovnání s předchozím čtvrtletím k posílení plánů zaměstnanosti ve třech zemích (Čína, Hongkong a Japonsko) a oslabení ve třech zemích (Indie, Tchaj-wan a Singapur).

Již čtvrté čtvrtletí za sebou se očekává nejsilnější klima v oblasti zaměstnanosti v asijsko-pacifickém regionu Tchaj-wanu, k čemuž přispěly částečně plány zaměstnanosti ve stavebnictví a rychlé tempo přijímání pracovníků ve zpracovatelském průmyslu, přičemž výhled pro příští čtvrtletí bude nejsilnější za šest let.

Čína také hlásí jednu ze svých nejsilnějších předpovědí za posledních šest let. Prognóza sektoru financí, pojišťovnictví a nemovitostí ve výši 19% je nejsilnější od roku 2013.

Deset zemí v americkém regionu vykázalo pozitivní vyhlídky na zaměstnanost ve třetím čtvrtletí. Nejpozitivnější náborové záměry byly hlášeny ve Spojených státech (25%).

„S nástupem zavedení vakcíny a uvolněním omezení blokování vidíme na mnoha trzích optimismus zaměstnanosti spojený s omezeními dodávek,“ uvedl Jonas Pressing, předseda představenstva a generální ředitel společnosti ManpowerGroup. „Toto oživení se nepodobá žádnému, co jsme kdy viděli, a tempo zaměstnanosti roste mnohem rychleji, než tomu bylo po nedávném hospodářském poklesu.“

„Soutěž o talenty se zahřívá a zaměstnavatelé začínají reagovat na to, co pracovníci chtějí – lepší platy, větší flexibilita a rozvoj dovedností se závazkem k udržitelnosti. I když některé z těchto nedostatků budou zmírněny, jakmile zdravotní problémy ustoupí, stimul končí a školy se vracejí, digitalizace je tu, aby zůstala a podpořila lidi, aby znovu nastartovali své dovednosti, a zvyšování kvalifikace v růstových rolích zůstává jednou z největších výzev naší doby. “

You May Also Like

About the Author: Jed Parkinson

"Introvert. Analytik. Zapálený řešitel problémů. Totální tvůrce. Baconaholik. Průzkumník. Obecný internetový fanatik. Televizní odborník."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *