Švédský ministr zahraničí v Izraeli u příležitosti rozmrazení vztahů

Švédská ministryně zahraničí Anne Lindová měl dorazit V Izraeli v neděli večer, sedm let po zhoršení vztahů mezi oběma zeměmi.

Ministr zahraničí Yair Lapid a Lindh se plánují setkat v pondělí a setkají se také s prezidentem Isaacem Herzogem. Plánuje také navštívit Yad Vashem a zúčastnit se akce pořádané švédským velvyslancem v Izraeli, která bude znamenat 70 let vztahů mezi oběma zeměmi. Druhý den své návštěvy plánuje navštívit Ramalláh.

Linde by byla první švédskou ministryní zahraničí, která navštívila Izrael, protože Švédsko v roce 2014 uznalo palestinský stát, což vyvolalo diplomatickou hádku, která pokračovala, když švédská ministryně zahraničí Margot Wallstrom obvinila Izrael z „mimosoudního zabíjení“ Palestinců. Izrael na měsíc odvolal svého velvyslance ze Stockholmu a do letošního roku nebyl mezi oběma zeměmi kontakt na ministerské úrovni. Sám Lapid obvinil Wallstroma z antisemitismu na proizraelském shromáždění ve Stockholmu v roce 2016.

Švédsko ale udělalo iniciativy pro Izrael V posledních letechvčetně vystoupení ve prospěch svolání Rady přidružení EU-Izrael a podpory izraelské kandidatury na orgány OSN.

Lapid a Lindh se setkali v červenci na Radě Evropské unie pro zahraniční věci, kde požádala a souhlasila, aby se vztahy mezi Izraelem a Švédskem vrátily na správnou cestu. Mluvili telefonicky v září-první oficiální rozhovor ministrů zahraničí Izraele a Švédska po sedmi letech-a Švédsko krátce poté oznámilo, že bude bojkotovat protiizraelskou konferenci Durban IV v OSN.

Ministr zahraničí Yair Lapid hovoří na tiskové konferenci ve Washingtonu 13. října 2021 (Zdroj: Shlomi AMSALEM / GPO)

READ  Vladimir Putin ji prohrává s vicepremiérem Denisem Manturovem na setkání s ruskými představiteli

Vztahy mezi Izraelem a Švédskem jsou rovněž v souladu s Lapidovým stanoveným cílem posílení vazeb Izraele na liberálně demokratické státy.

Švédský velvyslanec ve Švédsku Ziv Nevo Kohlmann v neděli řekl, že skandinávská země byla za poslední dva roky vůči Izraeli mnohem teplejší.

Coleman řekl, že věří, že „budoucnost je jasná“, protože Švédsko a Izrael se shodují na mnoha otázkách a mohou těžit z užších vztahů. Ještě před oznámením návštěvy Linde Coleman řekl, že země touží spolupracovat v otázkách, jako je udržitelnost, gender a práva LGBT.

„Je to proces, ne něco, co se děje přes noc,“ řekl Coleman. „To přispívá k akumulaci nového ducha na Blízkém východě, s podpisem Abrahamských dohod, které spojují stále více arabských zemí, aby měly normální vztahy s Izraelem … Země včetně Švédska si uvědomují, že se nelze dívat na Pouze Blízký východ z roku Během palestinsko-izraelského konfliktu jde o širší krajinu a naléhavější problémy. “

Minulý týden se ve Švédsku konalo mezinárodní fórum Malmö o vzpomínkách na holocaust a boji proti antisemitismu, kterého se zúčastnil Herzog partner prostřednictvím živého vysílání.

Diplomatický zdroj uvedl, že Švédsko má pouze dvě inovační kanceláře v zahraničí, jednu v Kalifornii a jednu v Tel Avivu, což z inovací činí velkou hybnou sílu snahy Stockholmu o zlepšení vztahů.

Ministr dopravy a vedoucí strany práce Merav Michaeli minulý týden hovořil s Lindy o „obrovském významu posílení postavení žen a dívek a zajištění toho, aby naše hlasy byly slyšet ve všech aspektech tvorby politiky“, na počest Mezinárodního dne dívky.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *