Švédsko předsedá Radě Evropské unie po dobu šesti měsíců Zprávy

Švédsko v neděli převzalo od České republiky půlroční rotující předsednictví v Radě Evropské unie. Švédsko bude předsedat po dobu šesti měsíců, do 30. června 2023.

Příbuzný:

Vzestup pravice v Evropě, dlouhodobý dopad je zatím nejistý

Dne 14. prosince 2022 představil švédský premiér Ulf Kristersson priority švédského předsednictví – bezpečnost, odolnost, prosperitu, demokratické hodnoty a právní stát.

Christerson v parlamentu své země řekl, že „Švédsko se ujímá předsednictví v době, kdy Evropská unie čelí bezprecedentním výzvám. Zelenější, bezpečnější a svobodnější Evropa je základem našich priorit.“

V oblasti bezpečnosti bude švédské předsednictví upřednostňovat „pokračující ekonomickou a vojenskou podporu Ukrajiny, jakož i podporu směřování Ukrajiny k Evropské unii. Bude pokračovat boj proti nadnárodnímu organizovanému zločinu, v reakci na legitimní požadavky občanů na bezpečnost a bezpečné společnosti,“ uvádí se na vládním webu.

V oblasti konkurenceschopnosti se v prohlášení uvádí: „Evropská unie musí i nadále poskytovat ty nejlepší možné podmínky pro zdravou a otevřenou ekonomiku založenou na volné soutěži, soukromých investicích a úspěšné digitalizaci,“ dodalo, že švédské předsednictví se bude snažit konsolidovat koordinovaný přístup. K evropské konkurenceschopnosti „na vrcholu politické agendy“.

V oblasti zeleného přechodu a energetiky uvedla, že švédské předsednictví bude pokračovat v úsilí řešit vysoké a kolísavé ceny energií a zároveň řešit dlouhodobou reformu energetického trhu. Vláda také zdůraznila, že je třeba zajistit správný regulační rámec a politiky, které přilákají investice potřebné k přechodu na „budoucnost bez fosilních paliv, která bude efektivně využívat zdroje“.

V oblasti demokratických hodnot a právního státu švédské předsednictví zdůraznilo důležitost dodržování „principu právního státu a základních práv“.

Kristerson by se měl 13. ledna setkat s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyen v severošvédském městě Kiruna, kde budou diskutovat o příslušných pracovních plánech během švédského předsednictví a otázkách, které je třeba v blízké budoucnosti vyřešit.

READ  Česká ekonomika v "mírné recesi" - EURACTIV.com

Švédsko vstoupilo do Evropské unie 1. ledna 1995 a v roce 2001 a 2009 předsedalo Radě Evropské unie již dvakrát.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.