Sullivan: Nebudeme tolerovat žádnou agresi vůči Švédsku a Finsku během operace NATO

Poradce pro národní bezpečnost Jake Sullivan ve středu varoval, že Spojené státy „nebudou tolerovat žádnou agresi“ vůči Švédsku a Finsku, když se severské státy připravují na vstup do bezpečnostní aliance NATO.

Během středečního brífinku v Bílém domě Sullivan řekl, že článek 5, který upravuje útok na jednu zemi NATO, je útokem na všechny, se nebude vztahovat na Finsko a Švédsko, dokud obě země nebudou ratifikovány 30 členy.

Sullivan ale řekl, že Spojené státy a spojenci NATO „jsou připraveni vyslat velmi jasnou zprávu“ všem potenciálním agresorům, jako je Rusko, během procesu žádosti.

„Nebudeme tolerovat žádnou agresi vůči Finsku nebo Švédsku,“ řekl Sullivan. „Existují praktická opatření, která můžeme v tomto směru přijmout.“

Rusko minulý týden naznačilo, že možná bude muset podniknout „odvetné kroky“ proti Finsku a Švédsku, pokud se připojí k bezpečnostnímu bloku. Rusko napadlo Ukrajinu koncem února, částečně kvůli rostoucí touze Kyjeva vstoupit do vojenské aliance.

američtí odborníci Rozhodnuto Rusko pravděpodobně zahájí přinejmenším malé kybernetické útoky proti Finsku a Švédsku po jejich implementaci do NATO.

Sullivan řekl, že Spojené státy „jsou připraveny“ zajistit obranné schopnosti Finska a Švédska, pokud to bude nutné, i když poznamenal, že nemají bezpečnost podle článku 5 NATO, dokud nebude ratifikován.

V neděli finský prezident Sully Niinistö Ruský prezident Vladimir Putin řekl, že zprávy o vstupu jeho země do NATO byly „v tichosti“, navzdory prohlášením z minulého týdne.

„Diskuse celkově byla velmi klidná a tichá, mohu říci,“ řekl finský vůdce. Neopakoval výhrůžky, které mu předtím učinil.“

Stále existují určité překážky pro požadavky Finska a Švédska adresované NATO, včetně řešení námitek Turecka ohledně toho, co podle nich ukrývá teroristy v severských zemích.

Prezident Biden se ve čtvrtek v Bílém domě setká s Niinistöem a švédským premiérem, aby žádost projednali.

Ve středu Sullivan řekl, že je přesvědčen, že obavy Turecka budou vyřešeny. Dodal, že Spojené státy plně podporují Finsko a Švédsko a označil je za „vysoce schopné bezpečnostní partnery“.

„Věříme, že ruská agrese jen posílila argument pro druh obranné aliance, kterou NATO nabízí,“ řekl.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.