Studie zjistila, že středomořská strava je spojena s 23% nižší úmrtností

Studie zjistila, že středomořská strava je spojena s 23% nižší úmrtností

a středomořská strava Dlouho byla považována za volbu prospěšnou pro srdce, ale nová studie zjistila, že dieta může pomoci snížit riziko úmrtí.

Ve studii zveřejněné v JAMA Network Open Friday výzkumníci zkoumali 25 315 žen starších 25 let a zjistili, že větší dodržování diety bylo spojeno s o 23 % nižším rizikem úmrtí ze všech příčin. Bylo také pozorováno snížení rizika kardiovaskulárních onemocnění a úmrtnosti na rakovinu.

Středomořská strava podle vzoru tradiční kuchyně regionu, Klade důraz na čerstvé ovoce a zeleninuRyby, luštěniny, ořechy a celozrnné výrobky.

Výzkumníci shromáždili základní zdravotní informace od účastníků v letech 1993 až 1996, které zahrnovaly údaje o 33 krevních biomarkerech, vlastní hmotnosti, životním stylu a další. Účastnice, všechny zdravotníky s průměrným věkem 54,6 let, vyplňovaly zdravotní dotazníky každých šest měsíců během prvního roku a poté každoročně. Data byla analyzována od roku 2018 do roku 2023 pomocí lékařských záznamů a záznamů o úmrtí k určení úmrtí a příčiny smrti.

„Účastníci, kteří více dodržovali středomořskou stravu, obecně prokázali zdravější životní styl, včetně nižšího indexu tělesné hmotnosti a vyššího příjmu ovoce, ořechů, celozrnných výrobků, luštěnin a ryb, přičemž konzumovali méně červeného a zpracovaného masa,“ uvedli vědci. „Vyšší skóre u středomořské stravy bylo spojeno s celkově zdravějším biomarkerem.“

Není to poprvé, co výzkum poukázal na dietu jako na zdravější způsob stravování. Studujte minulý rok Zjistilo se, že dieta může pomoci snížit riziko kardiovaskulárních onemocnění u žen o 24 %, ačkoli metaanalýza se zabývala 16 předchozími studiemi.

Nedávná studie však měla určitá omezení, včetně nedostatku rasové a etnické rozmanitosti. Účastníky byly ženy středního a staršího věku s dobrým vzděláním, které se převážně (něco přes 94 %) samy hlásily jako bílé. Vědci poukazují na to, že to může omezit zobecnitelnost výsledků.

Dodržování diety bylo také hodnoceno prostřednictvím dietních dotazníků, které mohly mít nesprávné klasifikace.

READ  Video ukazuje, jak sonda NASA posílá k Zemi kapsli asteroidu

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *