Studie ukázaly, že očkovací dávky dávají těm, kteří přežili Covid-19, výrazné posílení imunity

Dokonce i lidé, kteří se zotavili z COVID-19, jsou vyzváni, aby očkovali, aby se vyhnuli reinfekci, zvláště při hrozbě vysoce nakažlivé variabilní delty-a stále přibývají důkazy, že výstřely poskytují přeživším další ochranu před mutacemi. (Gerald Herbert, Associated Press)

Washington – I lidé, kteří se z toho vzpamatovali COVID-19 Jsou nabádáni k očkování, zejména proto, že varianta delta je vysoce nakažlivá – a nová studie ukazuje, že přeživší, kteří tuto radu ignorovali, měli dvakrát vyšší pravděpodobnost infekce.

Páteční zpráva Centra pro kontrolu a prevenci nemocí doplňuje laboratorní důkazy o tom, že lidé, kteří měli jediný záchvat COVID-19, významně zvýší imunitní buňky bojující proti virům-a bonus širší ochrany před novými mutacemi-když oni jsou. nakrmit.

„Pokud jste již měli COVID-19, prosím, očkujte se,“ řekla ředitelka CDC Dr. Rochelle Walinsky. „Očkování je nejlepší způsob, jak chránit sebe i ostatní kolem sebe, zejména proto, že se po celé zemi šíří nejnákazlivější varianta delta.“

Podle nového průzkumu společnosti Gallup je jedním z hlavních důvodů, proč Američané neplánují očkování, věřit, že jsou chráněni, protože již jsou nakaženi COVID-19. Zdravotní úřady od začátku naléhaly na přeživší, aby dostaly přísliby očkování v širším měřítku. Přestože záběry nejsou dokonalé, poskytují účinnou ochranu před hospitalizací a smrtí dokonce i od delta mutanta.

Vědci tvrdí, že infekce obecně ponechává přeživší chráněné před infekcí opět alespoň identickou verzí viru, ale krevní testy ukázaly, že ochrana je omezena proti znepokojivým variantám.

Studie CDC poskytuje určité faktické důkazy.

Vědci zkoumali obyvatele Kentucky s laboratorně potvrzenou infekcí MERS v roce 2020, z nichž drtivá většina byla v období od října do prosince. Porovnali 246 lidí, kteří byli znovu nakaženi v květnu nebo červnu tohoto roku, se 492 podobnými přeživšími, kteří zůstali zdraví. U pozůstalých, kteří nikdy nebyli očkováni, byla větší pravděpodobnost, že se znovu nakazí, než u těch, kteří byli plně očkováni, přestože většina z nich měla první záchvat COVID-19 teprve před šesti až devíti měsíci.

Hlavní autor studie Allison Kavanaugh, vyšetřovatel nemocí CDC spolupracující s ministerstvem zdravotnictví tohoto státu, uvedl, že v roce 2020 způsobil nejvíce onemocnění jiný typ koronaviru, zatímco v květnu a červnu převládala v Kentucky novější verze alfa.

Řekla, že to naznačuje, že přirozená imunita z rané infekce není tak silná jako posílení, které tito lidé mohou získat očkováním, zatímco se virus vyvíjí.

O reinfekci s novější variantou delta je zatím málo informací. Američtí zdravotníci však poukazují na raná data z Británie, že riziko reinfekce se zdá být větší u delty než u alfa varianty, která byla běžná, jakmile uplyne šest měsíců od předchozí infekce.

„Není pochyb“, že očkování přeživšího COVID-19 zvyšuje jak množství, tak šíři imunity „tak, aby pokryla nejen původní (virus), ale i varianty,“ říká Dr. Anthony Fauci, hlavní odborník na infekční choroby Řekla americká vláda. Na nedávném briefingu v Bílém domě.

Centra pro kontrolu a prevenci nemocí doporučují úplné očkování, to znamená dvě dávky vakcín pro každého.

Ale v samostatné studii publikované v pátek v JAMA Network Open, vědci z Rush University uvádějí, že pouze jedna dávka vakcíny dává dříve infikovaným lidem větší podporu v imunitních buňkách bojujících proti virům, více než lidé, kteří nebyli nikdy infikováni dvěma dávkami.

Další nedávné studie publikované v časopise Science and Nature ukazují, že kombinace předchozí infekce a očkování také rozšiřuje sílu imunity lidí vůči změněnému viru. Tomu říká virolog Shane Crotty z La Jolla Institute of Immunology v Kalifornii „hybridní imunita“.

A očkovaní přeživší „mohou vytvářet protilátky, které dokážou rozpoznat všechny druhy variant, i když jste variantě nikdy nebyli vystaveni,“ řekl Crotty. „To je velmi krásné.“

Jedna výhrada pro každého, kdo zvažuje vynechání očkování, pokud měl předchozí infekci: Množství přirozené imunity se může lišit od člověka k člověku, možná v závislosti na tom, jak zpočátku jsou nemocní. Studie Rush University zjistila, že 4 z 29 dříve infikovaných lidí neměly před očkováním žádné detekovatelné protilátky-a vakcíny pro ně fungovaly stejně dobře jako pro lidi, kteří nikdy neměli COVID-19.

Proč má tolik dříve infikovaných lidí tak silnou reakci na očkování? Souvisí to s tím, jak imunitní systém vyvíjí více vrstev ochrany.

Po očkování nebo infekci si tělo vytvoří protilátky, které mohou bojovat s koronavirem při příštím pokusu o invazi. Ty postupem času přirozeně mizí. Pokud se vplíží infekce, T buňky pomáhají předcházet vážným onemocněním zabíjením buněk infikovaných virem-a paměťové B buňky naskočí do akce a vytvoří spoustu nových protilátek.

Nejen, že tyto paměťové B buňky vytvářejí kopie původních protilátek. V táborech imunitního systému zvaných zárodečná centra také shuntují geny produkující protilátky k testování řady bojovníků proti virům, vysvětlil John Wehrey, imunolog z University of Pennsylvania.

Výsledkem je v podstatě knihovna předpisů o protilátkách, ze kterých si tělo může vybrat po budoucí expozici – proces, který je ještě silnější, když očkování spustí původní paměť imunitního systému v boji proti aktuálnímu viru.

Podle superinfekce delta varianty je podle Crottyho očkování navzdory předchozí infekci „nyní důležitější než dříve, aby bylo jisté“. „Šířka a účinnost vašich protilátek proti variantám bude mnohem lepší než to, co máte nyní.“

Oddělení zdravotnictví a vědy Associated Press získává podporu od oddělení vědeckého vzdělávání Howard Hughes Medical Institute. Za veškerý obsah odpovídá výhradně AP.

Obrázky

Související příběhy

Další příběhy, které by vás mohly zajímat

READ  Vlivy klimatu zhoršily celou řadu lidských onemocnění | klimatická krize

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.