Studie ukázala, že pouze 7% naší DNA je jedinečných pro moderní lidi

Čím jsou lidé jedineční? Vědci Učinil další krok k vyřešení trvalé hádanky s novým nástrojem, který umožňuje přesnější srovnání mezi DNA moderních lidí a DNA našich vyhynulých předků.

Podle studie zveřejněné v pátek v časopise Science Advances je pouze 7% našeho genomu jedinečně sdíleno s jinými lidmi a není sdíleno s našimi časnými předky.

„To je velmi malé procento,“ řekl Nathan Schaefer, výpočetní biolog z Kalifornské univerzity a spoluautor nového výzkumu. „Tento druh objevu je důvodem, proč se vědci vyhýbají myšlence, že se od neandertálců velmi lišíme.“

Zrekonstruovaná neandertálská kostra vpravo a moderní lidská kostra vystavená v Muzeu přírodní historie v New Yorku. (AP Photo / Frank Franklin II)

Výzkum je založen na DNA extrahované z fosilních pozůstatků dnes již vyhynulých neandertálců a denisovanů z doby před asi 40 000 nebo 50 000 lety a také z 279 moderních lidí z celého světa.

Vědci již vědí, že moderní lidé sdílejí část DNA s neandertálci, ale různí lidé sdílejí různé části genomu. Jedním z cílů nového výzkumu bylo identifikovat geny, které jsou exkluzivní pro moderní lidi.

Je to obtížný statistický problém, uvedl John Hawkes, paleoantropolog z University of Wisconsin v Madisonu, který se výzkumu nezúčastnil, a vědci vyvinuli „cenný nástroj, který zohledňuje chybějící data ve starověkém genomu“.

Východní USA vidí zpívající ptáky umírat na záhadné nemoci a vědci hledají pomoc u veřejnosti

Vědci také zjistili, že menší část našeho genomu – pouze 1,5% – je pro náš druh jedinečná a společná všem dnes žijícím lidem. Tyto fragmenty DNA mohou obsahovat nejdůležitější stopy toho, co skutečně odlišuje moderní lidi.

„Můžeme říci, že tyto oblasti genomu jsou velmi bohaté na geny, které se podílejí na nervovém vývoji a funkci mozku,“ řekl Richard Green, výpočetní biolog z University of California, Santa Cruz, který je spoluautorem výzkum.

READ  Neuvěřitelný objev virů poskytuje vodítka o složitém původu života

V roce 2010 Green pomohl vytvořit první koncept sekvence neandertálského genomu. O čtyři roky později genetik Joshua Ake spoluautorem článku, který ukazuje, že moderní lidé nesou některé zbytky neandertálské DNA. Od té doby vědci pokračovali ve zdokonalování technik extrakce a analýzy genetického materiálu z fosilií.

„Lepší nástroje nám umožňují pokládat stále podrobnější otázky týkající se lidské historie a vývoje,“ uvedl Aki, který je nyní na Princetonské univerzitě a nebyl zapojen do nového výzkumu. Pochválil novou studijní metodu.

KLIKNĚTE ZDE A POUŽIJTE FOX NEWS

Alan Templeton, populační genetik na Washingtonské univerzitě v St. Louis, však zpochybnil předpoklad autorů, že změny v lidském genomu jsou náhodně distribuovány, spíše než agregovány kolem konkrétních hotspotů v genomu.

Výsledky potvrzují, že „jsme ve skutečnosti velmi malý druh,“ řekl Aki. „Nedávno jsme sdíleli planetu s jinými lidskými rasami.“

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.