Studie spojuje zvýšené dodržování středomořské stravy s výhodami

S tím souvisí zvýšené dodržování středomořské stravy snížení o 23 procent Úmrtnost ze všech příčin u žen. Pokles byl vysvětlen rozdíly ve více rizikových faktorech.

Středomořská strava se zaměřuje na Rostlinné potraviny a zdravé tuky, včetně zeleniny, ovoce, celozrnných výrobků a extra panenského olivového oleje. Výzkum zveřejněný v květnu v JAMA Network Open vycházel z údajů ze studie, která sledovala 25 315 žen s průměrným věkem 55 let po dobu 25 let.

Během sledovaného období ženy vyplňovaly zdravotní dotazníky každých šest měsíců v prvním roce a poté každoročně. Kromě krevního testu použili vědci dotazník obsahující 131 otázek o frekvenci jídla a každému účastníkovi přidělili skóre středomořské stravy na základě jejího dodržování diety a její konzumace zeleniny (kromě brambor), ovoce, ořechů, celozrnných potravin, luštěniny a ryby.

Body se udělovaly také za konzumaci zdravých tuků, nízkou spotřebu červeného a zpracovaného masa a za to, zda příjem alkoholu klesl v rozmezí 5 až 15 gramů denně (asi jedna pětidecová sklenka vína, 12 uncí piva nebo 1,5 unce alkohol).

Vědci zjistili, že ti, kteří se nejvíce drželi potravin vyskytujících se ve středomořské stravě, zaznamenali během sledovaného období 23procentní snížení celkového rizika úmrtí. Během období studie zemřelo téměř 3 900 účastníků, včetně 935, jejichž úmrtí byla přičítána kardiovaskulárním onemocněním a 1 531 rakovině.

„Je důležité zdůraznit, že přínos byl pozorován jak u rakoviny, tak u kardiovaskulárních onemocnění, které jsou hlavními příčinami úmrtí celkově u žen.“ řekla Samia Morahlavní autor studie a ředitel Centra pro metabolismus lipidů v Brigham and Women’s Hospital v Bostonu.

Vzhledem k tomu, že účastníci studie byli primárně nehispánští běloši, vědci uznávají, že výsledky mohou být omezené.

Tento článek je součástí série The Washington Post „The Big Number“, která se krátce zabývá statistickou stránkou zdravotních problémů. Další informace a související výzkumy jsou dostupné prostřednictvím hypertextových odkazů.

READ  Inovace vrtulníku Mars: NASA se chystá zažít historický let NASA

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *