Střelec byl zatčen po přestřelce před americkou ambasádou v Libanonu

Střelec byl zatčen po přestřelce před americkou ambasádou v Libanonu

BEJRÚT (AP) – Libanonští vojáci zastřelili a zatkli střelce po střelbě před americkou ambasádou u Bejrútu ve středu ráno, uvedla armáda.

K útoku došlo, když v malé středomořské zemi přetrvává napětí, kde měsíce bojů mezi militanty Hizballáhu a izraelskými silami po letech politické patové situace a ekonomických potíží vysídlily tisíce podél hranice.

Libanonská armáda v prohlášení uvedla, že vojáci zahájili palbu na útočníka, kterého označili pouze za syrského občana. Střelec byl zraněn a převezen do nemocnice.

Motivy střelce nebyly jasné. Libanonská média však zveřejnila fotografie, které zřejmě zachycovaly zkrvaveného útočníka v černé bundě se slovy „Islámský stát“ napsanými v arabštině a anglickými iniciálami „I“ a „S“.

Místní média uvedla, že došlo k přestřelce s nejméně jedním útočníkem, která trvala asi půl hodiny. Videoklip, který se šířil po sociálních sítích, zachycoval střelce na parkovišti před vchodem ambasády, jak střílí z něčeho, co vypadalo jako útočná puška.

Americká ambasáda uvedla, že útok, ke kterému došlo u vchodu do ambasády, si nevyžádal žádné oběti mezi jejími zaměstnanci a že libanonské síly a bezpečnost ambasády byly rychle mobilizovány.

V prohlášení vydaném úřadem libanonského dočasného premiéra Najiba Mikatiho bylo uvedeno, že byl po setkáních s ministrem obrany a velitelem armády informován, že situace je nyní stabilizovaná a že probíhají vážné vyšetřování.

Libanonská armáda uvedla, že rozmístila síly kolem velvyslanectví a jeho přilehlých oblastí.

V roce 1983 zabil smrtelný bombový útok na americkou ambasádu v Bejrútu 63 lidí. Libanonská skupina Hizballáh.

Po tomto útoku bylo velvyslanectví přesunuto z centra Bejrútu na křesťanské předměstí Awkar severně od hlavního města. Další bombový útok zasáhl nové místo 20. září 1984.

V září 2023 zadržely libanonské bezpečnostní síly Libanonce Střelba na americké ambasádě. Při tomto útoku nebyly žádné oběti.

READ  Izraelský premiér Benjamin Netanjahu může být svržen poté, co se soupeři Naftali Bennett a Yair Lapid dohodnou na práci na vytvoření vlády jednoty

V říjnu 2023 se stovky demonstrantů střetly s libanonskými bezpečnostními silami na demonstracích poblíž americké ambasády na podporu lidu Gazy a ozbrojené skupiny. Hamás ve válce s Izraelem.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *