Střelba v zadržovacím středisku v Libyi po náletech migrantů

TRIPOLI (Reuters) – Nejméně šest migrantů bylo v pátek zastřeleno ve vazebním středisku v Tripolisu, uvedl vedoucí mise OSN v Libyi, přičemž mnozí údajně ze zařízení uprchli a další se shromažďovali v okolních ulicích.

Federico Soda, vedoucí mise v Libyi při Mezinárodní organizaci pro migraci (IOM), uvedl, že přeplnění způsobilo chaos v centru Got Schall, kde lidé spí pod širým nebem a jsou zde přítomny různé bezpečnostní složky.

„Začala střelba,“ řekl s tím, že bylo zabito nejméně šest lidí.

Libyjské bezpečnostní síly za poslední týden zasáhly proti migrantům, uprchlíkům a žadatelům o azyl a zatkly více než 5 000 lidí.

V Libyi jsou statisíce migrantů, někteří se snaží cestovat do Evropy a další přicházejí pracovat do největšího vývozce ropy.

V zemi, kde po desetiletí panuje mír, se běžně setkávají s násilím, přičemž mnoho z nich je drženo v detenčních centrech, které podle uprchlické agentury OSN jsou přeplněné a nehygienické, a kde Amnesty International v pátek uvedla, že čelí mučení a sexuálnímu napadení.

Nebylo možné získat vyjádření libyjské vlády národní jednoty.

Země je v krizi od roku 2011, kdy NATO podporovalo povstání proti Muammaru Kaddáfímu, přičemž velkou část na místě ovládají místní ozbrojené síly, které působí nezávisle na vládě.

Několik videí zveřejněných v pátek na sociálních sítích, která agentura Reuters nemohla okamžitě ověřit, ukázala, že desítky lidí proudí mezerou v plotě a větší počet lidí chodí po ulicích Tripolisu.

Dva obyvatelé uvedli, že viděli velké množství migrantů pobíhajících ulicemi této oblasti.

Souda uvedl, že bezpečnostní síly v Tripolisu zadržely v pátek nejméně 900 migrantů, pravděpodobně včetně mnoha lidí, kteří uprchli ze záchytného centra.

Novinář agentury Reuters viděl desítky migrantů sedět na zemi obklopené strážemi a řekl, že v okolí je velmi silná ochranka a je slyšet roztroušená střelba.

READ  Poslední sovětský voják, který osvobodil Osvětim, zemřel v 98: NPR

UNHCR v pátek uvedl, že je stále více znepokojen situací migrantů a uprchlíků v Libyi poté, co bylo při posledním zásahu zatčeno více než 5 000 lidí.

„Nálety, které zahrnovaly také demolici mnoha nedokončených budov a dočasných domů, vyvolaly mezi žadateli o azyl a uprchlíky v hlavním městě rozsáhlou paniku a strach,“ uvádí se v prohlášení.

V pondělí vyšetřovatelé OSN uvedli, že zneužívání migrantů a uprchlíků v Libyi je „rozšířené … s vysokou úrovní organizace a se státní podporou … připomínající zločiny proti lidskosti“.

Pokrývají Ahmed El-Amami v Tripolisu a Angus McDowall v Tunisku a redakční komora Reuters v Libyi Úpravy Margarita Choi a John Stonestreet

Naše kritéria: Zásady důvěryhodnosti společnosti Thomson Reuters.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.