Středověký jackpot našla žena při turistice v Česku

Středověký jackpot našla žena při turistice v Česku

Žena na procházce ve městě Kutná Hora ve Středočeském kraji narazila na téměř 900 let starý poklad 2150 středověkých stříbrných mincí zvaný denár.

Žena našla při procházce polem v Kutnoharsku nějaké stříbrné mince a kontaktovala úřady, uvedl Archeologický ústav Akademie věd ČR v tiskové zprávě ze 16. května.

Poklad obsahoval více než 2 150 stříbrných mincí ražených v letech 1085 až 1107. Odborníci se domnívají, že byly vyrobeny v Praze a dovezeny do Čech. Trove byl uložen v keramické nádobě, která byla v průběhu let zničena, ale archeologové objevili dno nádoby.

„The [discovery was] „Mince je složena ze slitiny, která kromě stříbra obsahuje také měď, olovo a stopové kovy,“ uvedl Archeologický ústav AV ČR (ARUP) v tiskové zprávě „Určení tohoto konkrétního složení bude pomoci určit původ použitého stříbra.“

Odborníci tvrdí, že objev pokladu je jedním z největších archeologických objevů za posledních 10 let. Foto: Archeologický ústav Akademie věd ČR

Archeolog z institutu Philip Velimsky, nazývaný jedním z největších objevů posledního desetiletí, věří, že nález je jako výhra v loterii – i když někdo jiný prohraje. „Na své místo byl pravděpodobně umístěn v první čtvrtině 12. století, v době vnitropolitické nestability,“ uvedl.

„V té době probíhaly v zemi spory mezi příslušníky dynastie Přemyslovců o pražský knížecí stolec,“ uvedl. Podle ARUP byly války v tomto období běžné a skladiště mohlo být hotovostí za „mzdy nebo válečnou kořist“.

Čeští představitelé označují objev za „jeden z největších objevů posledního desetiletí“.

Asi 900 let staré mince v plastových sáčcích.  Foto: Archeologický ústav Akademie věd ČR
Asi 900 let staré mince v plastových sáčcích. Foto: Archeologický ústav Akademie věd ČR

Majitelem nemohl být podle znalců nikdo. „Bohužel nemáme k dispozici údaje o kupní síle současných mincí z 11. až počátku 12. století,“ řekl. „To je ale pro obyčejného člověka obrovská, nepředstavitelná – a zároveň nedosažitelná – částka. Dá se to přirovnat k výhře milionu v jackpotu.

Artefakty jsou odvezeny do laboratoře k další analýze a dokumentaci, což může trvat až rok. Artefakty pak budou umístěny na výstavě, jejíž premiéra se očekává v roce 2025.

READ  Podle IEA by Česká republika měla urychlit své úsilí o výstavbu uhlí

Archeologie Akademie věd ČR (ARUP)

Titulní obrázek: Archeologie Akademie věd ČR (ARUP).

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *