Středoevropské země rozdělené kvůli ruskému ropnému a plynovému embargu

Budapešť, Maďarsko – Řekl to maďarský premiér Viktor Orbán odporující Na ruský ropný a plynárenský sektor hodlá uvalit sankce v době, kdy se evropské země snaží zesílit tlak na Moskvu.

I když jsme zcela proti ruskému útoku [against Ukraine] „Také odsuzujeme válku a nedovolíme maďarským rodinám, aby za ni doplatily,“ řekl Orbán, který příští měsíc čelí obtížnému znovuzvolení a donedávna byl jedním z nejbližších spojenců Vladimira Putina v Evropské unii.

Většina dovozu ropy a plynu do Maďarska pochází z Ruska […]. Maďarská ekonomika nemůže fungovat bez ruských fosilních paliv,“ komentoval s tím, že rozšíření sankcí na ruský energetický sektor by pro Maďarsko představovalo „neúměrně velkou zátěž“.

Proti úplnému zákazu dovozu se postavily i další země EU, které jsou závislé na ruském plynu a ropě – včetně Německa, Bulharska a Finska.

Polsko opakovaně vyzývá k přerušení vazeb s ruským energetickým sektorem i přes dovoz velkého množství uhlí z Ruska a je jedním z nejhlasitějších zastánců tvrdších sankcí.

Sousední Slovensko má také Ven Ve prospěch celoevropského zákazu ruských komodit včetně zemního plynu a ropy si ČR zachovala opatrnější přístup.

Rozpory v rámci bloku byly patrné během setkání hlav států a vlád Evropské unie tento týden ve francouzském Versailles.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová po mimořádném summitu potvrdila, že evropské země souhlasily s „postupným ukončením naší závislosti na ruském plynu, ropě a uhlí do roku 2027“.

ale Versailleská reklama Podepsáno 27 členskými státy EU, nezmiňuje termín do roku 2027 a pouze uvádí, že dovoz by měl být ukončen „co nejdříve“.

V reakci na to náměstkyně ministra životního prostředí Ukrajiny Irina Stavchuk Obnovený Vyzval západní země, aby uvalily embargo na ruskou ropu a plyn, přičemž obvinil Evropskou unii, že každý den platí „stovky milionů eur Putinovu režimu za plyn“ a podporuje „schopnost Ruska pokračovat v agresi“.

READ  Události Bengaluru Open ATP Challenger proběhnou podle plánu – The New Indian Express

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.