Středoevropské země podporují Polsko v migračním sporu :: WRAL.com

– Lídři tří středoevropských zemí v úterý vyjádřili solidaritu s Polskem v probíhající migrační krizi na jeho východní hranici s Běloruskem a vyzvali Evropskou unii, aby zvýšila svou podporu při ochraně vnějších hranic bloku.

Polský premiér Mateusz Morawiecki na tiskové konferenci v maďarském hlavním městě Budapešti po jednání premiérů Polska, Maďarska, České republiky a Slovenska uvedl, že situace na východní hranici jeho země přesahuje imigraci.

Moraviki řekl, že jde o „novou politickou krizi“, ve které jsou lidé využíváni pašeráky lidí a mafiánskými gangy ve spolupráci s autoritářskou vládou běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka k vyvíjení tlaku na Evropskou unii.

„Lidé jsou používáni jako předměty, jako nástroje, což je hrozné. V rukou Lukašenkova režimu jsou to jen nástroje,“ řekl Morawiki.

Úterní summit středoevropských zemí Visegrádské čtyřky přišel v době, kdy tisíce migrantů, většinou ze zemí Blízkého východu, v posledních měsících přicestovaly do Běloruska a pokusily se dostat do Evropské unie přes sousední Polsko, 27člennou členskou zemi. . Hmotnost.

Polsko posílilo své hranice pořádkovou policií a vojáky a plánuje postavit ocelovou bariéru, což jsou opatření podporovaná mnoha v Evropské unii. Vodní děla a slzný plyn byly také použity k odrazení migrantů pokoušejících se prolomit hranici, což vyvolalo kritiku ze strany některých lidskoprávních skupin a dalších, kteří tvrdí, že migranti by neměli být vraceni do Běloruska a měli by mít možnost požádat o azyl.

Evropská unie argumentovala tím, že Lukašenko využívá přistěhovalce k destabilizaci bloku v odvetě za sankce, které uvalila na jeho vládu. Bělorusko popírá, že by krizi vyvolalo.

Morawiecki řekl, že tlak na hranici v posledních dnech poněkud poklesl poté, co Polsko jednalo s premiéry Iráku, autonomní oblasti Kurdistán, Turecka a dalších ve snaze omezit příjezd migrantů do Běloruska.

READ  Dva bratři Radka Banji nesouhlasí s jeho výroky o Římě v rozhovoru pro česká média a se ztvárněním jejich rodiny ve své knize.

Výsledkem je, že „dnes je příliv nových imigrantů do Běloruska úplně jiný, je mnohem menší, než byl na vrcholu před několika měsíci nebo dvěma a třemi týdny,“ řekl Moraviki. „To je důležité, toto je první krok k tomu, abychom se dostali z krize, kterou Bělorusko vyvolalo.“

Morawiecki v minulých dnech vedl další jednání se členy EU, jako je Estonsko, Lotyšsko a Litva, které byly rovněž postiženy přistěhovalectvím z Běloruska. Jeho prosby o pomoc našly pochopení u maďarského premiéra Viktora Orbána, zarytého odpůrce přistěhovalectví.

Orbán na úterním tiskovém brífinku řekl, že EU „nikdy nebyla vystavena takovému tlaku jako nyní“, a kritizoval reakci unie na migranty, kteří se snaží vstoupit na její vnější hranice.

„Brusel má špatnou politiku,“ řekl Orbán a tvrdil, že blok „financuje prakticky vše, co zvyšuje migrační tlak“, ale neposílá peníze na zabezpečení hranic EU.

Slovenský premiér Eduard Heger v úterý řekl, že jeho země „je plně solidární s předsedou vlády Polska“ a nabídl pomoc při zabezpečení hranic země.

Český premiér Andrej Babiš naléhal na další sankce vůči Bělorusku a uvedl, že nabídl rozmístění vycvičeného personálu v pohraniční oblasti.

„Pokud Polsko požádá, jsme okamžitě připraveni poskytnout pomoc,“ řekl Babiš. „Nemůžeme přijmout toto nátlakové cvičení Běloruska a Lukašenkova režimu.“

___

Monika Sislowska přispěla k této zprávě z polské Varšavy.

___

Sledujte zpravodajství Associated Press o otázkách přistěhovalectví na https://apnews.com/hub/migration

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *